Kriza u Grčkoj: Pad cijena nafte, rast eura

Euro je nakon što su Grci na referendumu odbacili dodatne mjere štednje kao uvjet za dobijanje preostale finansijske pomoći, a grčki ministar finansija Yanis Varoufakis podnio ostavku, ojačao na 1,1088 dolara sa ranijih 1,1027 dolara.
Istovremeno, prinosi na desetogodišnje obveznice Španije porasli su na 2,349 posto u odnosu na 2,212 posto od petka.
Kamatne stope na italijanske vrijednosne papire porasle su na 2,38 posto sa 2,248 posto, a prinosi na njemačke obveznice skočili na 14,8 posto sa 14,63 posto, prenosi agencija AFP.
Nakon oštrog pada u Aziji, s izuzetkom Kine, indeksi na početku trgovanja bilježe pad i u Evropi, poslije odluke Grka da na referendum ne prihvate uvjete kreditora.
Londonski FTSE 100 je trenutno, u ranoj fazi trgovanja, pao za više od jedan posto.
Njemački Dax bilježi pad od oko dva posto, španski Ibex je u padu 2,2 posto, italijanski FTSE MIB je niži 2,8 posto, a francuski Cac je pao za dva posto.
Pad cijena nafte
Terminske cijene nafte su danas pale, jer su investitori fokusirani na rezultate grčkog referenduma.
Američka “laka” nafta (WTI) za isporuku u augustu pojeftinila je na Njujorškoj berzi 2,1 dolara na 54,83 dolara, dok je nafta tipa “brent” za augustovsku isporuku u Londonu pojeftinila 75 centi na 59,57 dolara.
“Rezultati referenduma u Grčkoj su gurnuli svijet u nepoznatu teritoriju”, navodi se u saopštenju singapurske banke DBS.
Cijene nafte su, također, pod pritiskom zbog nastavka velike proizvodnje nafte u SAD-u, što izaziva dodatnu zabrinutost pošto je globalno tržište i onako prezasićeno, prenose agencije.
Građani Grčke su većinom glasova odbacili uvjete kreditora koji su zahtijevani u zamjenu za oslobađanje dalje finansijske pomoći Atini, pri čemu je 61,31 posto građana zaokružilo “ne”, a 38,69 posto “da”.
Izvor: Agencije