Izrael ne odustaje od zakona o prisilnom hranjenju

Izraelski Parlament u srijedu će glasati o zakonu koji će legalizirati prisilno hranjenje zatvorenika koji štrajkuju glađu.

Ujedinjeni narodi, kao i eksperti i borci za ljudska prava, apeliraju da se ne usvaja zakon kojim će biti dozvoljena primjena ove kontroverzne prakse na osumnjičene ili osuđene za djela povezana s terorizmom. Tvrde da će time najviše biti pogođeni Palestinci koji se nalaze u takozvanom administrativnom pritvoru, odnosno oni protiv kojih optužnice nisu podignute, a koji najčešće i štrajkuju glađu.

Prošlo je 35 godina, ali Abdurahim Nubani, bivši zatvorenik, ne zaboravlja taj osjećaj…

Cijev kroz nos

“Vezali su me i donijeli cijev, koju su mi kroz nos gurnuli u stomak. Mislio sam da će mi glava eksplodirati. Ne možete im se oduprijeti. Želuci su nam bili potpuno prazni i boljelo je. Uradili su to više puta”, sjeća se Nubani.

Sudjelovao je u masovnom štrajku glađu u izraelskom zatvoru Nafha 1980. godine, a proti uvjeta u zatvoru. Dio zatvorenika prisilno je hranjen, a dvojica su umrla jer im je tekućina ušla u pluća. Bio je to posljednji takav zabilježeni slučaj, ali to bi se sada moglo promijeniti.

Prisilno hranjenje izuzetno je kontroverzno pitanje. Ali, moglo bi postati zakon, ako dobije dovoljno glasova u izraelskom Parlamentu. Zagovornici su ublažili tekst nacrta zakona, kako bi bio lakše usvojen. No, najsnažnije mu se protive izraelski liječnički krugovi”, kaže Stefanie Dekker iz Zapadnog Jerusalema.

Ovo je kampanja organizacije “Liječnici za ljudska prava”. Ti liječnici tvrde da neće provoditi zakon koji im nalaže prisilno hranjenje zatvorenika. Jedan od njih je Yoel Donchin.

“U Parlamentu se ne bi trebala voditi rasprava o tome spašava li ova praksa živote, nego o tome je li opasna ili ne, je li etički ispravna, smijete li od ljekara zahtijevati da radi nešto u suprotnosti s njegovim uvjerenjima, religijom, medicinskom etikom”, kaže Yoel Donchin.

Zatvorenike niko ne pita

Yoel Hadar, pravni savjetnik Ministarstva javne sigurnosti, koji je učestvovao u timu koji je pisao tekst zakona, na to kaže: “Svrha našeg zakona nije prisilno hranjenje, nego medicinski tretman. Želimo da ga zatvorenici dobiju ako je neophodan. O tome će odlučivati ljekar. Nikoga nećemo prisiljavati. Zbog toga, naravno, tretman neće počinjati prisilnim hranjenjem nego nekom blažom opcijom. A ako dođe do prisilnog hranjenja, to će biti učinjeno tek nakon stručnog zaključka da će pacijentu time biti spašen život.”

Ali, nijedan zatvorenik koji je štrajkao glađu u Izraelu nikada nije umro. Abdurahim smatra da zatvorenici ništa neće moći učiniti ako zakon bude usvojen.

Više u videosnimku…

Izvor: Al Jazeera


Reklama