Godišnjica rušenja MH17, krivci nepoznati

Prošla je godina otkad je iznad istočne Ukrajine raketnim projektilom srušen avion Malaysia Airlinesa sa 298 putnika i članova posade. Do danas nije utvrđeno tko je odgovoran za njihovu smrt. Zapadne zemlje optužuju proruske pobunjenike i Rusiju i traže osnivanje specijalnog međunarodnog suda za ovaj slučaj. Druga strana odbacuje optužbe.

Prošla je godina, ali za obitelji žrtava bol ne jenjava. Sjećaju se dana kada su primili strašnu vijest da se srušio avion kojim su njihovi najbliži putovali iz Amsterdama za Kuala Lumpur. Nitko nije preživio. Iznad istočne Ukrajine toga je dana život izgubilo 193 Nizozemaca.

Žrtava s leta MH17 sjećaju se i u Ukrajini. Pred nizozemskim veleposlanstvom u Kijevu gomila se cvijeće za nevino stradale. Dan za sjećanje i u Australiji – 39 državljana ove zemlje poginulo je 17. srpnja 2014. godine.

“Njihov odlazak ostavio je prazninu, koja se nikada ne može popuniti, i neprolaznu bol. Ništa što je učinjeno ili rečeno ne može ih vratiti i malo što može ublažiti žalost onih koji su ih poznavali. Danas se naša nacija sjeća žrtava s leta MH17 i njihovih obitelji i pruža vam snagu da se  izborite s gubitkom”, kazao je australski premijer Tony Abbott.

Rusija protiv međunarodnog suda

Uoči prve godišnjice, pojavile su se nove snimke tragedije u Donbasu. Navodno prikazuju mjesto nesreće odmah nakon pada aviona. Objavila ih je australska medijska korporacija, koja tvrdi da su snimku napravili proruski separatisti i da prikazuje trenutak kada su shvatili da srušeni avion nije vojni, već putnički. Avion je srušen protuavionskom raketom – čijom, zapadni i ruski stručnjaci ne mogu se usuglasiti.

“Visoko tehnološko oružje kojim je srušen avion moglo je doći do ruku terorista samo iz Rusije. Ovo se ne bi dogodilo da nije bilo učešća i izravnog naređenja najvišeg političkog i vojnog rukovodstva susjedne države”, izjavio je ukrajinski predsjednik Petro Porošenko.

Ukrajina, Nizozemska, Australija, Malezija i Belgija traže osnivanje međunarodnog suda koji bi se bavio letom MH17. Nacrt rezolucije koja bi to omogućila predan je Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda. U tome ih podržava Velika Britanija, ali ne i Rusija. Moskva poziva da se najprije pričekaju rezultati istrage.

“Ukoliko u Washingtonu misle da sve znaju, pa Sjedinjene Američke Države na najaktivniji mogući način podržavaju osnivanje međunarodnog suda kroz rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a, onda lako možemo shvatiti što je cilj takvog tribunala. On treba osigurati kazne za one koje je Washington odredio krivcima”, rekao je ruski šef diplomacije Sergej Lavrov.

U međuvremenu je 18 obitelji žrtava iz Nizozemske tužilo vođu proruskih separatista Igora Girkina. Njega smatraju naredbodavcem, a Rusiju suučesnikom. Optužbe koje i Girkin i Moskva odbacuju.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama