Eurozona odlučuje o grčkom paketu reformi

Ministri financija 19 zemalja eurozone, koji su se u subotu okupili na izvanrednom sastanku o Grčkoj, nakon višesatne rasprave nisu se primakli dogovoru koji bi otvorio put prema pregovorima o novom paketu pomoći Ateni, dok Njemačka navodno predlaže da Grčka privremeno, na pet godina, iziđe iz eurozone kako bi restrukturirala svoj dug.

Prema diplomatskim izvorima, ministri pripremaju pisani odgovor na grčke prijedloge reformi.

Doznaje se da se od Grčke traži da još pobošlja svoj prijedlog reformi ako želi početak pregovora o novom paketu pomoći.

Njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung najavio je da će u svom nedjeljnom izdanju objaviti interni dokument njemačkog Ministarstva financija u kojem se razmatra mogućnost privremenog izlaska Grčke iz eurozone na pet godina, ako ne poboljša svoj prijedlog reformi.

Grčka je zatražila novi program pomoći od oko 53 milijarde eura u sljedeće tri godine, a zauzvrat obećava reforme, koje će donijeti 13 milijardi eura ušteda, kombinacijom povećanja poreza i smanjenjem socijalnih davanja.

Kao glavni problem u razgovoru partnera u eurozoni spominje se pitanje povjerenja, koje je grčka vlada radikalne ljevice izgubila u proteklih pet i pol mjeseci.

Naime, grčka vlada je predložila program koji je gotovo isti onome koji je odbacila i vodila kampanju da ga se odbaci na referendumu.

U nedjelju će se održati izvanredni summiti, najprije čelnika eurozone, a zatim i svih 28 zemalja članica, posvećeni Grčkoj.

Šanse za dogovor 60:40

Ministri financija zemalja koje čine eurozonu okupili su se u Bruxellesu kako bi donijeli konačnu odluku hoće li Grčka zadržati zajedničku europsku valutu ili biti primorana da vrati vlastiti novac.

“Šanse za dogovor (da Grčka ostane u eurozoni) su 60 prema 40 posto”, rekao je novinarima austrijski ministar financija Hans Jörg Schelling, ulazeći u zgradu Europskog vijeća.

Sastanak je zakazan nakon što je velika većina grčkih glasača na referendumu prošle nedjelje odbila prihvatiti plan štednje koji su joj povjerioci nametnuli kao uvjet za novi program financijske pomoći iz Europske središnje banke (ECB) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Suočen sa mogućnošću da ECB i MMF uskrate jamstva grčkim bankama i tako de facto izbace Grčku iz eurozone, premijer Alexis Tsipras je prije dva dana, u posljednji tren, predložio novi plan štednje, koji je u nekim aspektima čak oštriji od onog odbijenog na referendumu, a koji je rano jutros podržao grčki parlament.

Sada je na ministrima da odluče hoće li taj plan prihvatiti ili će se primijeniti plan “Grexita”, koji uključuje odstranjivanje Grčke iz eurozone, mada ne i izlazak EU.

Paralelna valuta

Grčka bi onda morala uvesti paralelnu valutu, što bi prema većini analitičara makar na kratak rok dovelo do još veće nestabilnosti i kaosa u ionako uzdrmanom grčkom gospodarskom sustavu.

Iz Njemačke, ali i nekoliko drugih članica eurogrupe već se čuju primjedbe na račun Tsiprasovog plana, uz tvrdnje da je grčki premijer izgubio kredibilitet među kolegama i da mu se ne može vjerovati da će provesti predložene mjere.

Ukoliko ministri danas prihvate Tsiprasov plan kao osnovu za dalje pregovore o novom paketu financijske pomoći, Grčka može računati na ostanak u eurozoni, ali i nastavak mjera štednje čiji teret već teško podnose široki slojevi grčkog društva.

Grčki parlament podržao novi paket reformi

Grčki parlament je ranije, u noći na subotu, velikom većinom glasova podržao novi paket mjera na temelju kojih bi premijer Alexis Tsipras trebao nastaviti pregovore s međunarodnim kreditorima o nastavku financijske pomoći.

Iako je i sam Tsipras pred parlamentom priznao da se radi o “teškim” mjerama, na kraju je od 300 zastupnika ukupno 251 glasovao “za”, 32 je bilo “protiv”, osam je bilo “suzdržano”, a devet nije bilo nazočno sjednici koja se protegla do duboko u noć.

Protiv novog prijedloga, koji predstavlja kombinaciju povećanja poreza i smanjenja potrošnje, izjasnilo se sedam zastupnika vladajuće Syrize, dok ih je osam bilo suzdržano, no potrebna većina nije bila upitna jer su paket mjera podržale proeuropske oporbene stranke.

Nakon dobivene podrške u parlamentu Tsipras je objavio da sada ima “snažan mandat za dovršenje pregovora kako bi se postigao ekonomski vjerodostojan i socijalno pravedan sporazum”.

Ustvrdio je kako je novi prijedlog mnogo bolji od onoga koji je većina Grka odbila na referendumu jer je Grčka sada, prvi put, dobila “održivi prijedlog za restrukturiranje duga”.

Podrška Bijele kuće

Uoči glasovanja grčkih parlamentaraca agencije AFP i Reuters objavile su neslužbenu informaciju da su Europska komisija, Europska centralna banka i Međunarodni monetarni fond pozitivno ocijenili novi prijedlog grčke Vlade kao osnovu da Grčka počne pregovore o novom programu pomoći teškom ukupno 74 milijarde eura.

Na temelju preporuka triju institucija mogućnost otvaranja pregovora trebali bi razmotriti ministri financija zemalja eurozone na sastanku u Bruxellesu u subotu, a ako oni to podrže odluku o prihvaćanju grčkog prijedloga mogli bi donijeti vođe zemalja EU-a na izvanrednom summitu u nedjelju.

Uoči sastanka ministara financija eurozone oglasila se i Bijela kuća, podržavši prijedlog novih mjera u zamjenu za nastavak financijske pomoći i ostanak Grčke u eurozoni.

Ostanak u eurozoni također podržava velika većina Grka, pokazala je anketa objavljena u petak, po kojoj se čak 84 posto ispitanika izjasnilo za euro, dok je samo 12 posto podržalo povratak na drahmu.

Izvor: Agencije


Reklama