Evropske kritike Rusiji zbog ‘crne liste’

Europski zvaničnici kritizirali su rusku „crnu listu“ s imenima 89 političara i vojnih zvaničnika kojima je zabranjen ulazak u Rusiju koja je razljutila Europu i pogoršala spor između Zapada i Rusije zbog sukoba u Ukrajini.

Zvanična Moskva je proteklih mjeseci spriječila ulazak u državu nekoliko europskih političara, pozivajući se na povjerljivu listu čije pojedinosti nije objavila.

No, detalji su na vidjelo počeli izlaziti u petak, nekoliko dana nakon što je Rusija onemogućila ulazak konzervativnom njemačkom zastupniku Karlu-Georgu Wellmanu, predsjedniku njemačko-ukrajinske grupe prijateljstva u Bundestagu.

Agencija Reuters prenosi da je na listi 89 europskih političara i vojnih dužnosnika, kritičara ruske uloge na istoku Ukrajine.

U sukobu ukrajinske vojske i pobunjenika, koji je izbio u aprilu 2014. godine, poginulo je gotovo 6.300 osoba. Zapad predbacuje Kremlju da podržava i naoružava proruske separatiste, što Moskva odlučno negira.

Prema Reutersu, koji je imao uvid u popis, njega je sastavilo rusko Ministarstvo vanjskih poslova i ove sedmice poslalo Delegaciji EU u Moskvi.

„Ruske vlasti odlučile su podijeliti listu. Nemamo nikakve informacije o pravnom uporištu, kriterijima i postupku“, rekla je glasnogovornica europske diplomatske službe.

Dodatna pojašnjenja

Na listi su uz Wellmana, između ostalih, europska zastupnica Zelenih Rebecca Harms, liberal i bivši belgijski premijer Guy Verhofstadt te bivši predsjednik poljske vlade Jerzy Buzek. Lista uključuje i zamjenika britanskog premijera Nicka Clegga, bivšeg europskog komesara za proširenje Stefana Fulea i francuskog intelektualca Bernarda Henryja Levya.

Upitan o tom popisu tokom posjete Ukrajini, njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier rekao je kako će lista naštetiti mirovnom procesu.

„U vrijeme kada pokušavamo riješiti opasan sukob, ovo ne pridonosi tom cilju“, rekao je Steinmeier.

Berlin je zatražio dodatna pojašnjenja od Moskve kako bi ljudi na listi znali zašto im je zabranjen ulazak u Rusiju i kako bi mogli pokrenuti odgovarajuće pravne radnje, saopćilo je njemačko Ministarstvo vanjskih poslova, navodi agencija DPA.

Europska unija je uvela sankcije, uključujući zamrzavanje imovine i zabranu putovanja za 151 Rusa i Ukrajinca zbog ruskog pripojenja Krima i potpore proruskim pobunjenicima na istoku Ukrajine.

Izvor: Al Jazeera i Agencije


Reklama