Stotine ljudi pokušava očistiti naftnu mrlju

Nedavno izlijevanje nafte u SAD-u otvorilo je pitanja o sigurnosnim standardima u naftnoj industriji.
Podaci američke Vlade pokazuju da do većeg incidenta na nekom naftovodu ili plinovodu dođe prosječno svakih 30 sati.
Od 1986. godine, u takvim incidentima poginule su 532 osobe, povrijeđeno ih je 2.400, dok je počinjena materijalna šteta od 7,5 milijardi dolara.
Više od 300 radnika trenutno pokušava očistiti naftnu mrlju na obali Kalifornije. Radnici u zaštitnim odijelima odnose vreće pune pijeska i kamenja prekrivenih naftom.
Sa brodova se postavljaju plutajuće brane kako se naftna mrlja ne bi proširila.
Procjenjuje se da se 79.000 litara sirove nafte izlilo u Pacifik nakon pucanja naftovoda na obali 19. maja. Zvaničnici kažu da će operacija čišćenja potrajati.
„Teži dio će biti čišćenje obale, plaža i litica. Ne želim govoriti o vremenskom periodu, jer želimo biti sigurni da ćemo sve očistiti kako treba, a to bi moglo trajati sedmicama ili čak mjesecima“, kaže Jennifer Williams, obalska straža SAD-a.
U tri godine 1.400 nesreća
Naftovod je u vlasništvu kompanije Plains All American iz Teksasa, koja ima historiju incidenata.
„Rečeno nam je da su cijevi sigurne, da se iz njih nafta ne izlijeva. U ovom slučaju, naftovod je trebao biti zatvoren čim je počelo curenje. Ali to nije učinjeno i velika količina se izlila“, kaže Linda Krop iz Vijeća za zaštitu okoliša.
Na konferenciji za novinare, uprava kompanije se izvinila, ali nije ponudila mnogo informacija.
„Niko u našoj industriji ne želi incidente, kao ni, naravno, stanovništvo“, ističe Patrick Hodgens iz kompanije Plains All American.
Sada se postavljaju pitanja o sigurnosti svih drugih naftovoda koji prolaze kroz SAD, i o tome da li su propisi dovoljno snažni da spriječe novo, slično izlijevanje nafte.
Godine 2010. iz napuklog naftovoda u vlasništvu korporacije Enbridge, više od tri miliona litara sirove nafte izlilo se u rijeku Kalama'zuu u Michiganu, što je najveće izlijevanje u unutrašnjosti u američkoj historiji.
Jedna studija je pokazala da je samo između 2010. i 2013. došlo do 1.400 nesreće ili curenja nafte.
„Tu su i neprestana manja izlijevanja nafte na mnogim mjestima, koja ne vidimo“, navodi Kathryn Phillips iz ekološke organizacija Sierra Club.
Jačanje ekoloških pokreta
Ministarstvo transporta u izvještaju objavljenom prošle godine navodi: „Propisi se nisu mijenjali u skladu sa promjenama u oblasti transporta nafte i plina. Bez pravovremenog djelovanja u vezi s opasnostima koje predstavlja povećan transport nafte i plina naftovodima i željeznicom, dolazi do nesreća koje su mogle biti spriječene ili ublažene, a koje ugrožavaju javnost.”
Ogromna naftna mrlja u Kaliforniji 1969. razbjesnila je građane širom SAD-a i dovela do jačanja ekoloških pokreta.
Aktivista David Davis tada je bio student u Santa Barbari.
„Iskreno, šokiran sam činjenicom da 46 godina kasnije imamo deja vu. Ništa nismo naučili. Opet ponavljamo grešku“, kaže David Davis iz Vijeća za zaštitu okoliša.
Federalna vlada naredila je kompaniji Plains All American da iskopa oštećenu cijev, koja će zatim biti pregledana kako bi se utvrdilo šta je pošlo po zlu.
Izvor: Al Jazeera