Sisi u iznenadnoj posjeti Saudijskoj Arabiji

Egipatski predsjednik je primljen u palači kralja Salmana (EPA)

Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sisi u subotu je doputovao u nenajavljenu posjetu Saudijskoj Arabiji, izvijestila je službena saudijska novinska agencija SPA, prenosi Hina.

Obje zemlje sudjeluju u sukobu u Jemenu. Sisija su u zračnoj luci glavnog saudijskog grada dočekali novi saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Nayef i budući prijestolonasljednik i ministar obrane Mohammed bin Salman.

Egipatski predsjednik potom je primljen u palači kralja Salmana, prenosi SPA, ne navodeći što će biti u fokusu njihovih razgovora ni koliko će posjeta trajati.

Rezultat koordinacije

Ambasador Egipta u Rijadu Afifi Abdulvehhab je izjavio da je posjeta egipatskog predsjednika rezultat koordinacije i dogovora dviju bratskih zemalja.

Istakao je da je potreban viši stepen saradnje i dogovora između dviju zemalja u vezi s dešavanjima u svijetu, uključujući aktuelne krize u Jemenu, Siriji i Iraku.

Egipatske snage čine okosnicu koalicije koja se u Jemenu bori protiv šiitskih Husi pobunjenika, a predvodi je Saudijska Arabija.

Odnosi između dviju zemalja značajno su poboljšani otkad je s vlasti u Egiptu u julu 2013. svrgnut predsjednik Muhamed Mursi.

Izvor: Agencije


Reklama