Krimski Tatari obilježili godišnjicu progona

Ceremoniji je prisustvovao ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, premijer Arsenij Jacenjuk i šef turske diplomatije Mevlut Cavusoglu (Anadolija)

Krimski Tatari obilježili su 71. godišnjicu od sovjetskog progona na čelu sa Staljinom, kada je 250.000 Tatara bilo primorano napustiti svoje domove na Krimu i otići u Sibir i dijelove centralne Azije. Tim povodom održani su brojni prigodni programi u Kijevu i Simferopolju.

Obilježavanju 71. godišnjice od progona Krimskih Tatara u Kijevu prisustvovali su ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, premijer Arsenij Jacenjuk, šef turske diplomatije Mevlut Cavusoglu, predsjednik Nacionalne skupštine Krimskih Tatara Refat Cubarov i brojni drugi zvaničnici.

Turski ministar vanjskih poslova Cavusoglu je tom prilikom izjavio da je “sovjetski progon Tatara jedna od najvećih tragedija u historiji čovječanstva i da Turska dijeli bol bratskih Tatara”.

Podsjetivši na teške trenutke i put Krimskih Tatara tokom progona, Cavusoglu je kazao da je blizu 100.000 ljudi izgubilo život tokom te tragedije.

Krimski Tatari stavljeni na nove patnje

Dodao je da je borba Tatara za pravdu pod vodstvom Cemila Kirimoglua rezultirala da se Tatari protjerani 1989. godine počnu vraćati u svoje domove na Krimu i da je ta borba i njihova hrabrost primjer svim narodima u svijetu.

“Ukrajinska cjelovitost je prošle godine ugrožena i na ilegalan način je proglašena ruska aneksija Krima. Krimski Tatari su stavljeni na nove patnje. Oni imaju pravo na život dostojan čovjeku. Turska nije priznala, niti će ikada priznati ilegalnu aneksiju Krima”, poručio je Cavusoglu.

Porošenko je kazao da Ukrajina nikada neće prihvatiti nezakonitu aneksiju Krima i da će odlučno nastaviti borbu za prava Krimskih Tatara.

Naglasivši neophodnost izrade mape puta za ostvarivanje nacionalnih prava Tatara, Porošenko je kazao da je Krim svugdje u svijetu poznat kao domovina Krimskih Tatara, a ne kao neka ruska vojna baza.

“Ruska okupacija Krima u februaru prošle godine ponovno je tamošnje stanovništvo lišila sloboda i prava. To je Ukrajinu i ostatak svijeta podsjetilo da postoji ruska sila koja želi ponovno oživjeti zlo sovjetske imperije i ponovno pisati historiju”, kazao je i dodao da će pobjeda nad zlom biti izvojevana te da će se ukrajinske i tatarske zastave opet vihoriti na Krimu.

Vlasti nisu dozvolile održavanje mitinga

Krimski Tatari i u krimskoj prijestolnici Simferopolju su na prigodan način obilježili godišnjicu njihovog progona. Nije im dozvoljeno održavanje planiranog mitinga tim povodom, ali su se okupili i molitvama sjetili stradalih.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je izjavio da je sovjetski progon Krimskih Tatara “sramotna tamna mrlja u historiji čovječanstva”.

“Niko ko ima savjest nikada neće zaboraviti patnje i okrutnosti koje su proživljavali prognani”, kazao je Erdogan.

Uporedo s tim, i glasnogovornik američkog State Departmenta Jeff Rathke je u pisanom saopćenju istakao da savremene ruske vlasti i danas Krimske Tatare lišavaju prava na slobodu i drugih prava zagarantovanih međunarodnim normama.

On je kazao da su Krimski Tatari i danas žrtve ilegalne ruske okupacije Krima i da su izloženi diskriminaciji.

“Blizu 10.000 Tatara je i prošle godine protjerano sa Krima. Oni koji su ostali su žrtve torture, nepravednih hapšenja i različitih vrsta mučenja. To zlo i kršenja ljudskih prava moraju prestati”, navodi se u saopćenju Rathkea, koji dalje poziva ruske vlasti da okončaju okupaciju Krima, a ukrajinskim vlastima obećava nastavak američke podrške ukrajinskoj cjelovitosti i nezavisnosti.

Izvor: Agencije