Civili i djeca zaboravljeni u skloništima

Na istoku Ukrajine primirje je zvanično na snazi, ali sukobi proruskih separatista i ukrajinskih snaga skoro su svakodnevni. Mnogi civili mjesecima žive u podzemnim skloništima, koja ne žele napustiti iz straha da će sukobi biti nastavljeni. Među njima je veliki broj djece koja žive sa starateljima.

“Djeca ne bi trebala živjeti ovako… Pod zemljom, gotovo bez hrane. U pravilu, siromašni su ti koji najviše pate tokom sukoba… Samoproglašena narodna republika Donjeck nije izuzetak. Mjesta poput ovog nude odgovor na pitanje koliko ljudi vjeruju u prekid vatre. Porodice žive pod zemljom u pljesnivim prostorijama punim vlage, sa 28 djece koja jedva preživljavaju”, iz Donjecka izvještava novinar Al Jazeere Andrew Simmons.

Mnoge porodice odbijaju napustiti skloništa, jer su uvjerene da borbe nisu završene. Neka od djece žive sa starateljima, koji nemaju novac da ih obuku i nahrane.

Ljubov Vojevčik ranije je dobijala stotinu dolara mjesečno za brigu o četverogodišnjem Antonu. Ali, od novih vlasti u Donjecku ne dobija ništa. Socijalni radnik savjetovao ju je da odvede Antona u sirotište.

“Kako to mogu reći? On je moje dijete. Neću ga se odreći. Nikad!”, kaže ona.

Depresivna atmosfera

U najbližem sirotištu, na kojem se sada vidi zastava samoproglašene proruske republike, atmosfera je depresivna.

“Ukrajina bi trebala pružati pomoć porodicama kako bi mogle brinuti o toj djeci”, kazala je Olga Volkova, direktorica sirotišta.

No, pomoć iz Ukrajine ovamo se ne šalje… Ne dobijaju je ni od odcijepljene i samoproglašene narodne republike Donjeck. Također, osoblje nije dobilo plate od decembra. Ovakve institucije podsjećaju na sovjetsko doba.

Roditelji, kad se nisu mogli brinuti o djeci, često su ih davali na brigu državi. Takva djeca kategorizirana su kao socijalna siročad. Ponekad bi se kod njih javili psihološki problemi i odrasla bi bez mogućnosti da se pripreme za nezavisan život.

Vlasti samoproglašene narodne republike Donjeck ne govore kada će ovim ljudima početi pružati pomoć. Strahuje se da će se osobe poput Ljubov Vojevčik i dječaka Antona naći u još goroj situaciji te da će mnogo veći broj djece biti prepušten brizi države.

Izvor: Al Jazeera


Reklama