TV debata lidera britanskih stranaka

Bliže se izbori u Velikoj Britaniji , polovinom maja glasači će odlučiti kome najviše vjeruju u ovom kriznom vremenu.
Lideri glavnih političkih stranaka u Velikoj Britaniji učestvovali su u jedinoj televizijskoj raspravi uoči opštih izbora. Raspravom su dominirale dvije teme useljenici i ekonomija.
U britanskoj politici javio se novi fenomen. Tri stranke tradicionalno su dominirale političkom scenom, ali njihova reputacija sada je ugrožena.
Teret krize
Glasači zahtijevaju promjene, pa su se ove stranke našle na udaru manjih stranaka i lijeve i desne opcije.
Škotska nacionalna stranka optužuje Laburiste da su izdali siromašne i zahtjeva da bogati podnesu veći teret krize.
„Naša stranka zastupa škotske interese, ali glas za nas je i glas za bolju i napredniju politiku Westminstera”, kazao je Nicola Sturgeon iz Škotske nacionalne stranke.
Desničarska Nezavisna stranka UKIP optužuje konzervativce da su izdali Britaniju, jer su dozvolili ulazak prevelikog broja useljenika i povlađivanje Evropi.
„Otvaranje vrata useljenicima negativno se odrazilo na plaće starijima, mogućnost mladima da kupe stanove i prevelike gužve u zdravstvenom sistemu. To nije dobro za ovu državu”, rekao je Nigel Farage iz UKIP-a
Kada je riječ o pitanjima poput ogromnog budžetskog deficita, pristup Zelenih mnogo se razlikuje od tradicionalnog.
„U posljednjih 100 godina rastao je dug Britanije u odnosu na nacionalni bruto dohodak. To nikoga nije previše brinulo”, kazala je Natalie Bennett iz Zelenih.
Funkcionalnost vlade
Istovremeno, premijer-torijevac David Cameron optužio je gotovo sve prisutne da su naivni kada je riječ o ekonomiji.
„Vi kažete da se treba više zadužiti i povećati poreze. Vi također kažete da se treba još i više od toga zadužiti i još više povećati poreze. Vi kažete da poreze i zaduženje treba malo povećati, a i vi također”, istakao je on.
“Bila je ovo jedina prilika u toku predizborne kampanje za sučeljavanje sedam lidera političkih stranaka. Jasno je da jedni prema drugima ne gaje prevelike simpatije, a prema nekim istraživanjima javnog mnijenja, sve je izglednije da će novu vladu činiti koalicija dvije ili čak tri stranke. Ali, hoće li takva vlada biti funkcionalna, to je već drugo pitanje”, izvijestio je Al Jazeerin reporter Laurence Lee.
Izvor: Al Jazeera