Meksiko: Smrtonosni požar na naftnoj platformi

Najmanje četvero radnika je poginulo, a deseci su povrijeđeni u srijedu u požaru na naftnoj platformi meksičke državne kompanije Pemex u saveznoj državi Campeche, dok je 300 zaposlenika evakuirano, objavila je kompanija.
Informacije o broju povrijeđenih su kontradiktorne. Dok iz kompanije Pemex tvrde da je 16 ljudi povrijeđeno u požaru, glasnogovornik za hitne intervencije u obližnjem gradu Ciudad del Carmen je rekao da su vlasti zabilježile 45 osoba s povredama izazvanima požarom.
Dvije ozlijeđene osobe u teškom su stanju, objavila je kompanija u saopštenju.
Ranije su agencije prenijele pozivajući se na izvore i lokalne medije, da osam vatrogasnih brodova sudjeluje u gašenju požara na platformi u vodama blizu poluotoka Yucatana.
Naftna zona
Požar je izbio u ranim jutarnjim satima u srijedu na platformi Abkatun u području Sonde de Campeche koje je jedna od najvećih zona za crpljenje meksičke nafte.
Snimci lokalnih medija su pokazali nekoliko metara visoku vatru i gusti dim.
Na Pemexovoj infrastrukturi bilo je nesreća i zadnjih godina. U januaru 2013., poginulo je 37 osoba u eksploziji u sjedištu kompanije u Meksiku, a u septembru 2012. godine 20 je osoba poginulo u eksploziji gasa u Pemexovoj tvornici u državi Tamaulipas.
Reuters javlja da je platforma Abkatun proizvodila u 2013. oko 300.000 barela nafte na dan.
Izvor: Agencije