Boko Haram potisnut iz baze u Gwozi

Nigerijska vojska tvrdi da je potisnula Boko Haram iz njihove baze u Gwozi, na sjeveru države.
Vojska je obznanila ovaj uspjeh na dan izbora. Nigerijska vojska tvrdi da je zauzela Gwozu, uporište Boko Harama.
Ne postoji način da provjerimo ovu informaciju.
U obraćanju javnosti, glasnogovornik nigerijske vojske dao je sljedeću izjavu: „Nekoliko terorista je ubijeno, a veliki broj ih je zarobljen. Zaplijenjene su velike količine oružja i municije. Teroristička baza u potpunosti je uništena”, kazao je glasnogovornik nigerijske vojske Chris Olukolade.
Velika ograničenja
Informacija ne može biti potvrđena zbog velikih ograničenja s kojima se na sjeveroistoku susreću predstavnici civilnog društva, borci za ljudska prava i mediji.
Al Jazeerinim novinarima Ahmedu Idrisu i Aliju Mustafa od utorka nije dozvoljeno da napuste hotel.
Vojska ih je optužila za rad bez dozvole, te je rekla da će biti zadržani do daljnjeg. Obojica su prije zatočenja imali dozvolu za praćenje vojske.
„Novinari Al Jazeere dobro su pokrivali događaje na sjeveroistoku države. Oni su bili jedan od rijetkih izvora informacija iz tog područja uoči izbora. Očekivali smo da ćemo dobiti njihove izvještaje, jer su oni pratili vojsku u misijama u tom dijelu države. Veoma smo zabrinuti”, rekao je Clement Nwanko iz Centra za političko i pravno zagovaranje.
Ovo će biti najneizvjesniji izbori od 1999, do kada je na vlasti bila vojska.
Predsjednik Goodluck Jonathan ili njegov protukandidat Muhammadu Buhari morat će se boriti s korupcijom, nestabilnom sigurnosnom situacijom, nezaposlenošću i ekonomskim izazovima.
Izbijanje nasilja
Postoji zabrinutost i da može doći do izbijanja nasilja.
„Nekog će nasilja vjerovatno biti, ali nismo zabrinuti da će ga biti u cijeloj državi. Kao što sam ranije naveo, dobro je to što je u proteklih godinu dana vođena kvalitetna rasprava o nasilju”, smatra američki ambasador u Nigeriji James Entwistle.
Izbori su se trebali održati prije šest sedmica, ali su odgođeni.
„Izborna komisija imala je problem s distribucijom glasačkih listića. Testira se i novi sistem za identifikaciju, a to je velik izazov ako se očekuje da će na izbore izaći blizu 60 miliona glasača na preko 120.000 glasačkih mjesta. Ipak, kažu da je sve spremno”, izvijestila je Al Jazeerina reporterka Yvonne Ndege.
Izvor: Al Jazeera