U Nigeriji kradu naftu da prehrane porodice

Delta rijeke Niger je mjesto odakle se crpi većina nafte u toj zemlji, a prihodi od te sirovine čine tri četvrtine ukupnih državnih prihoda u Nigeriji. Unatoč milijunskim zaradama, ta je regija jedna od najsiromašnijih u zemlji.
Mladi nezaposleni muškarci koji kradu naftu iz naftovoda da bi je zatim sami prerađivali u rukavcima delte Nigera znaju da je to što rade ilegalno, ali ne mare.
Svoj postupak pravdaju tvrdnjom da nafta pripada lokalnoj zajednici, a ne državi ili naftnim kompanijama.
“Oni žive od našeg novca i vrlo su sretni zbog toga, ali mi, na čijoj se zemlji nalazi ta nafta, gladni smo. Zato pokušavamo uzeti dio zarade koji nam pripada”, kaže Ali, član pokreta “Omladina delte Nigera”.
Ali tvrdi da dnevno proizvede 60.000 litara nafte u improviziranoj rafineriji.
“Ovo mjesto nekada je bujalo od zelenila, ali lokalno stanovništvo tvrdi da u ovoj regiji postoji 200 rafinerija pomoću kojih prehranjuju obitelji”, javlja Al Jazeerina reporterka Haru Mutasa.
Pad cijena
Međutim, pad cijena nafte na svjetskom tržištu smanjio je njihove zarade. S druge strane, cijene osnovnih namirnica rastu.
“Nema novca u optjecaju. Roba je tu, ali ljudi koji dolaze nemaju dovoljno novca da je kupe”, žali se Egondu John, prodavač povrća.
Naoružane postrojbe iz svih državnih sektora patroliraju deltom.
Nafta čini 15 posto BDP-a Nigerije i gotovo 75 posto državnih prihoda, koji su također umanjeni zbog pada cijena nafte na svjetskom tržištu.
“Situacija je teška. Državni prihodi smanjeni su za gotovo 40 posto, što je smanjilo i nivo državnih investicija. Također, prinuđeni smo mijenjati dinamiku budućih investicija kako bismo opstali i kako bismo mogli isplaćivati obaveze poput plaća za radnike”, ukazuje Cyril Akika, savjetnik u državnoj vladi.
Za one koji jedva preživljavaju, jeftina i manje kvalitetna nafta je cijenom još dostupna. Takvu naftu najčešće koriste za agregate za struju.
Paradoks je da Nigerija, koja je među 10 najvećih proizvođača nafte u svijetu, još nije riješila vlastite energetske potrebe.
Izvor: Al Jazeera