Zarif u Briselu nakon pregovora s Kerryjem

SAD pozvao Iran da učini ustupke koji bi omogućili postizanje političkog okvirnog sporazuma između Irana i šest svjetskih sila (Reuters)

Ministar vanjskih poslova Irana Mohamad Javad Zarif otputovao je u Brisel nakon nuklearnih pregovora s američkim državnim sekretarom u Lozani.

Zarif se u Briselu sastaje s ministrima vanjskih poslova Francuske, Velike Britanije i Njemačke, na poziv šefice evropske diplomatije Federice Mogherini.

Prije početka susreta, Mogherini je izjavila da se ušlo u kritične dvije sedmice u kojima je neophodno stvoriti uvjete za postizanje dobrog rješenja iranskog nuklearnog programa.

“Još ima aspekata s kojih se mora razgovarati. Nadam se da će evropska strana u pregovorima večeras doprinijeti konačnom cilju pregovora”, poručila je Mogherini.

Šef britanske diplomatije Philip Hammond je kazao da je dogovor “bliže nego ranije”, ali da je dug put do njega.

I šef njemačke diplomatije Frank-Walter Steinmeier je kazao da bi strane u pregovorima trebale iskoristiti priliku i postići dogovor.

“Ima napretka u pregovorima, ali ima i važnih pitanja o kojima nemamo saglasnost. Vidjet ćemo da li ćemo uspjeti i to riješiti”, kazao je francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius.

Pregovori u Švicarskoj

Raniji pregovori Zarifa i Kerryja su održani kako bi Iran i SAD pokušali smanjiti razilaženja prije roka, 31. marta, za postizanje okvirnog političkog sporazuma, prenose agencije.

Sastanku u Lozani su prisustvovali i američki ministar energetike Ernest Moniz i iranski nuklearni šef Ali Akbar Salehi, koji su razgovarali i u nedjelju kako bi ispregovarali tehničke detalje ograničavanja iranskog nuklearnog programa.

Kerry je pozvao Iran da učini ustupke koji bi omogućili postizanje političkog okvirnog sporazuma između Irana i šest svjetskih sila.

Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina, Francuska, Velika Britanija i Njemačka pokušavaju pregovorima s Teheranom dogovoriti sporazum o nuklearnom programu, a u zamjenu će ublažiti ekonomske sankcije nametnute Iranu zbog njegove nesaradnje u nuklearnom sektoru.

Pregovori s ovom azijskom državom uglavnom se bave mogućnošću ograničavanja iranske sposobnosti da proizvede materijal za upotrebu u nuklearnom oružju, a da istovremeno može proizvoditi električnu energiju.

Iran tvrdi kako je njegov nuklearni program namijenjen isključivo mirnodopskim svrhama, a Zapad sumnja da Teheran želi proizvesti atomsko oružje.

Iran i šest svjetskih sila namjeravaju dogovoriti okvirni sporazum do 31. marta i razraditi detaljni sporazum do kraja juna kojim bi se okončali 12-godišnji pregovori o iranskom nuklearnom programu.

Izvor: Agencije


Reklama