Pripreme CIA-e za dugu borbu protiv ISIL-a

Direktor američke Centralne obavještajne agencije (CIA) upozorio je da bi pad sirijskog režima mogao otvoriti vrata dodatnom jačanju grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL), te da Agencija očekuje dugogodišnju borbu protiv te grupe.

Direktor John Brennan kaže da su u CIA-i pokrenute reforme čiji je cilj da budu spremni za borbu protiv ISIL-a i drugih prijetnji američkoj sigurnosti.

Napad na redakciju magazina Charlie Hebdo u Parizu, pucnjava u kafiću u Kopenhagenu, ubistva djece u školi u Pakistanu – direktor CIA-e nazvao je te napade uznemirujućim trendom.

„To je pojava terorističke prijetnje koja je sve više decentralizirana, koju je teško pratiti i još teže zaustaviti“, kazao je Brennan.

Zbog toga je, kaže, neke stvari u Agenciji odlučio promijeniti.

Deset centara širom svijeta

Kritičari CIA-e godinama tvrde da je previše fokusirana na hvatanje onih koji se smatraju povezanim sa napadima 11. septembra i Al-Kaidu, te da je to dovelo do smanjenja analitičkih kapaciteta i velikih grešaka.

Prije svega, misle na navode da je Irak posjedovao oružje za masovno uništenje – lažnu tvrdnju iskorištenu kao izgovor za američku invaziju na Irak 2003.

Dakle, CIA će sada rasporediti svoje osoblje za operacije i analize u deset centara širom svijeta.

„Centri su osmišljeni tako da bolje integrišu naše kapacitete vezane za prikupljanje i analizu informacija, podršku i digitalne inovacije, te da ih efikasnije primjenjuju“, tvrdi Brennan.

Međutim, Ray McGovern, bivši obavještajac, strahuje da će, ako se to učini, Agencija i informacije biti više podložne manipulaciji u političke svrhe – potpuno suprotno od onoga  što je predsjednik Harry Truman zamišljao kad je ta nezavisna služba formirana 1947.

Opravdavanje rata

„Truman je nekoliko puta rekao da namjerava formirati grupu analitičara koji bi imali pristup svim informacijama o nekom problemu ili zemlji, koji bi odgovarali direktno njemu, ne Pentagonu ili State Departmentu, i izvještavali kakvo je pravo stanje stvari.“

„To je ono što smo radili u Vijetnamu. Predsjednici bi morali slušati savjete obavještajne službe. Ali, ako se dozvoli da struktura postane korumpirana i da više nema nezavisne jedinice za analize, američki predsjednik time žrtvuje mogućnost da dobije pravu priču.”

A to otvara mogućnost da se američki globalni rat protiv terorizma, trenutno usmjeren na ISIL, pretvori u  ono za što mnogi strahuju da će postati CIA-in „poslovni model” – prikupljanje informacija fokusirano, ne na sprečavanje, nego na opravdavanje rata.

Izvor: Al Jazeera 


Reklama