Medijska ofanziva protiv ISIL-ove propagande

Iračke vlasti na sve se načine pokušavaju izboriti protiv grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL) i sada, uz pomoć zabavnih sadržaja i umjetnosti, nastoje nadmašiti agresivnu propagandnu kampanju ove oružane grupe.

Iračka državna televizija snima videomaterijale kojima se bori protiv raširene ISIL-ove propagande, što je jedna od prvih linija fronta u toj borbi. Kampanja je usmjerena na ismijavanje te oružane grupe, a najefikasnije sredstvo u toj borbi je satirična serija nazvana Država sujevjerja.

U toj imaginarnoj državi vrag, je uz pomoć svojih prijatelja, došao uništiti Irak. Taj video je parodija na ISIL-ovu pjesmu iz Mosula koja se proširila na društvenim mrežama. Umjesto raja, u ovoj pjesmi se bombašima samoubicama obećava vječno pranje suđa.

Svaka od 27 epizoda obrađuje različite segmente života na teritorijama pod kontrolom ISIL-a. Jedna od voditeljica, koja nastoji pokriti lice, razgovara s jednim ljekarom. Objašnjava joj kako prije 1.000 godina nije bilo medicinske opreme, tako da u bolnici sada koriste noževe i igle za šivenje.

Razobličiti ISIL

Irački zvaničnici ističu kako je namjera programa pokazati kako ISIL ne predstavlja islam.

“Pokušavamo razobličiti ISIL sa svake strane. Zamisao je da pokažemo kako oni ne samo da ne čuvaju svetost vjere, nego su grupa destruktivaca kojima je cilj uništiti države i civilizaciju. Želimo prikazati kako je njihovo razumijevanje islama komično”, ukazuje Ali Shalah iz Iračke medijske mreže.

I Kurdi su pokušali nešto slično, pa imaju videomaterijale kojima je namjera demistificirati ISIL, odnosno izazvati smijeh umjesto straha.

“ISIL ne predstavlja toliku prijetnju na frontu koliko predstavlja opasnost za srca i umove mladih. Ta borba vodi se na polju pop-kulture, u svim njenim oblicima”, javlja Al Jazeerina reporterka Jane Arraf.

Umjetnik Aqeel Kharif ima novi projekat, u kojem koristi đonove cipela da oslika borce ISIL-a. U arapskom svijetu teško je zamisliti veću uvredu.

“Nema svrhe da glumim hrabrost tako što ću reći da me nije strah. Strah me je, ali ne želim šutjeti”, priznaje Kharif.

Kaže kako je na ideju došao nakon što je ISIL zauzeo Mosul, grad poznat po umjetnosti i kulturi. Cipele su pokvarene i razvaljene, dodaje, kakva je i ideologija te oružane grupe.

Izvor: Al Jazeera


Reklama