Ostavština Igara u Sočiju preskupa za Rusiju

Prošlo je godinu dana od kada je ruski grad Soči bio domaćin Zimskih olimpijskih igara. Međutim, kako izvještava Peter Sharp, kombinacija korupcije i nedavne sankcije protiv Rusije učinili su njihovu ostavštinu jako skupom.  

Za Zimske olimpijske igre u Rusiji predsjednik Vladimir Putin izdvojio je više od 50 milijardi dolara, što ih je učinilo najskupljim ikad. No, to je bilo prije godinu dana.

U međuvremenu je olimpijska vatra ugašena, a ono što je ostalo iza nje izgleda prazno i zapušteno. Natpisi “Na prodaju” na objektima koje niko ne želi.

Prazni stanovi

Očekivalo se da će stanovi koji su napravljeni za olimpijce planuti na tržištu čim se iz njih isele gosti. Ni to se nije desilo. Stoje prazni.

“Sve ovo je za Olimpijske igre. Za ljude nije izgrađena baš nikakva infrastruktura. Ukoliko kupujete stan, trebaće vam radnje, pijaca, restorani, ali to ovdje nećete naći”, ukazuje jedan stanovnik Sočija.

Isti scenario i u tematskom parku posvećenom Olimpijskim igrama. Ni tamo nema nikog. I sa njim je bilo ambicioznih planova, ali novac za ulaganje je nestao čim su uvedene sankcije.

Samo 70-ak kilometara od Sočija, na vrhu planine, nalazi se mjesto na kome su se zapravo takmičili sportisti.

Igre su u potpunosti promijenile život u mjestima poput Krasnaje poljane, koja su nekada bila ušuškana u planinskim predjelima.

Ono što je nekada bilo malo selo, sada izgleda kao grad i baš se dramatično promijenilo. Ipak, ne ide sve na bolje.

Pruga kao najskuplja stavka

Ruska vlada je potrošila 12 milijardi dolara praveći prugu kroz planinski lanac što se ispostavilo kao najskuplja stavka na cjenovniku igara.

“Nakon kraja Olimpijskih igara, Ruske željeznice koje su prevozile putnike besplatno tokom njihovog trajanja, konstantno podižu cijene karata kako bi pokušale da povrati bar dio investicije što je preskupo za lokalno stanovništvo. Suočeni sa praznim vozovima, na kraju su morali da ugase cijelu operaciju. I to je zaostavština Olimpijskih igara koju stanovnici Krasnaje poljane nisu očekivali”, javlja Al Jazeerin Peter Sharp.

Sa daljim zahlađenjem odnosa Rusije i Zapada, dolazak stranih turista nikada se nije desio.

Hotelijer Dirk Spindeldreher tvrdi da u trenutnoj političkoj klimi nema svrhe računati na turiste sa Zapada, već isključivo sa Istoka.

“Tu je Bliski istok, velika tržišta poput Turske, a potom i azijsko koje kontinuirano raste. I mislim da bi za njih Soči mogao biti atraktivan”, smatra Spindeldreher.

Imaju i šta vidjeti, jer je Putinovih 50 milijardi za Olimpijske igre ostavilo prostora i za prvu stazu Formule 1 u Rusiji, uz sedmogodišnji ugovor o održavanju ovih trka.

Zahvaljujući Olimpijskih igara, Soči ima i potpuno novi aerodrom.

Ono što im sada treba su letovi iz gradova poput Pekinga, Hong Konga i Istoka kako bi ponovo oživjeli ovu turističku destinaciju koja je na ledu nezavisno od vremenskih prilika.

Izvor: Al Jazeera


Reklama