ISIL naoružava borce koji im nisu pristupili

Piše: Yasser Al-Issa
Jassim, borac opozicije u Der al-Zoru, kaže kako su se on i njegovi saborci iz opozicionih frakcija ponovo vratili borbi protiv sirijskog režima, nakon što su režimski borci nedavno ostvarili značajan napredak u okolini vojnog aerodroma u Deir al-Zoru, stigavši sve do susjednih sela.
Grupa Islamska država Irak i Levant (ISIL) je tražila od njih da se ponovo priključe borbi, na što su oni pristali, ali uz uvjet da im ne polažu zakletvu.
Prema njegovim riječima, oni se nalaze između dvije vatre, “jedna od njih je strah za naše porodice pred mogućnošću da snage režima preuzmu kontrolu nad našim selima i regijom, i s druge strane, trpljenje svega onoga što ISIL i njegove vođe čine, što je zapravo nepodnošljivo”.
Pojasnio je za Al Jazeeru da je “ISIL udovoljio nekim našim zahtjevima, uključujući i više municije, s obzirom da su te količine bile veoma ograničene, pogotovo ukoliko se to usporedi sa prekomjernim trošenjem municije davane borcima ISIL-a u našem susjedstvu, iako se njihova vojna zalaganja ne mogu ni porediti sa našim”.
Ovo predstavlja presedan i izuzetak u historiji ISIL-a, budući da nikada do sada nisu naoružavali niti podržavali grupe koje im nisu položile zakletvu i bile pod njihovom zastavom.
Kvalitativni napredak koji su ostvarili borci sirijskog režima, uz učešće velikog broja plemenskih boraca po imenu “ratnici Al-Shaitat”, prisilio je stanovnike obližnjih sela na odlazak, i to prvi put od izbijanja rata u pokrajini, prije otprilike tri godine.
Jedan broj stanovnika ovoga grada kažu kako je žestoko bombardiranje, koje pratilo ove sukobe, te intenzivni napadi avijacije sirijskog režima, bilo jedan od uzroka za raseljavanje stanovnika, dok su drugi potvrdili da je „glavni razlog za odlazak stanovnika upravo taj što se vojska sirijskog režima približila njihovim teritorijama, kao i poljuljano povjerenje u vojne sposobnosti ISIL-a“.
„Dogovori“ o ponovnom povratku
Izvor sa terena otkriva za Al Jazeeru da postoje „dogovori“ zbog kojih su se borci ponovno uključili u borbu, a najznačajniji su povećanje plata i zajedničko učešće brigada u vojnim planovima vezano za frontove na aerodromu, budući da je to u proteklim mjesecima bilo isključivo pravo ISIL-ovih komandanata na terenu bez ikakvih konsultacija sa vojnicima stacioniranim u toj regiji.
Upozorio je da je „većina ovih planova bila bezuspješna, zbog čega su mnogi borci ubijeni ili ranjeni, što u velikoj mjeri nadilazi gubitke sirijske opozicije tokom dvije godine koje su prethodile ISIL-ovom preuzimanju kontrole nad ovom regijom“.
Izvor dalje nastavlja: „Nije došlo do potpunog povratka u borbu, jer su mnogi odbili da se bore zajedno sa ISIL-om, kao i kontrolu njihovih komandanata nad vojnicima, budući da je većina njih došla iz zemalja arapskog Magreba i ne poznaju teren u ovoj regiji niti prirodu borbe koja se tu vodi“.
Naglasio je da „bataljoni stacionirani na aerodromu odbijaju dati prisegu ISIL-u još od samog početka, te da ih ISIL nije uspio prisiliti na to niti ih otjerati s tog područja, kao što su to uradili sa drugima, s obzirom da su im veoma potrebni, kao i da dobro poznaju sve frontove koji se tu nalaze“.
Propali planovi
Jedan od boraca, koji nije želio otkriti svoje ime, dešavanja među frontovima na aerodromu opisuje na slijedeći način: „Oni žele da mi napredujemo, ali nas u tome ne žele pomoći“, ukazujući na to da im ISIL odbija dati dovoljne količine municije. Objasnio je kako se u tu svrhu uvijek služe istim argumentom, a to je da im još uvijek nisu iskazali lojalnost.
Borac u svom razgovoru za Al Jazeeru dalje kaže: „Pripadnici ISIL-a, koji su zajedno sa nama stacionirani na tom području, uopće ne poznaju teren zbog čega nas veoma često moraju pratiti, u strahu da ne zalutaju“.
Abu Harith, bivši komandant jedne militantne grupe u Deir al-Zoru, naglašava da vojna planiranja u ISIL-u vrše veoma mladi i odbijaju se savjetovati sa pravim stanovnicima ovih krajeva, što takve planove osuđuje na propast.
Dodaje „da su operacije sirijskog režima tokom posljednjih dana imale više medijski i psihološki cilj, nego vojni“, objašnjavajući da medijska strana igra veoma bitnu ulogu u podizanju morala njihovih vojnika i zadobivanju podrške civila na teritorijama koje se nalaze pod kontrolom ISIL-a već sedmicama, pored toga da su se iskoristili i posljednji porazi ISIL u Siriji i Iraku, a posebno u Kobaniju, što je imalo velikog utjecaja na moral boraca ove Organizacije“.
Zaključuje da „snage sirijskog režima nemaju dovoljno vojnih i ljudskih kapaciteta za proširenje na veće područje, što njihove snage čini veoma lakom metom, kao i da ISIL, na osnovu trenutnih potencijala, nije sposoban izvršiti upad na aerodrom i preuzeti kontrolu nad njim“.
Grupa ISIL držala je kontrolu nad Der al-Zorom (kojeg su nazvali ‘pokrajina dobra’ jer se tu nalaze velike količine nafte) gotovo u potpunosti krajem jula prošle godine, nakon sedmica borbe sa Frontom Al-Nusre i jedinicama sirijske opozicije.
Neke četvrti u gradu ostale su i dalje pod kontrolom sirijskog režima, kao i vojni aerodrom, zatim dva sela Ayyash i Albgalah, te selo Jufrah, koje se nalazi odmah uz sami aerodrom.
Izvor: Al Jazeera