SAD najavio deportaciju 150 bh. državljana

Američki medij prenosi da su najbliži izručenju bivši vojnici (Danilo Krstanovi?)

Imigraciona služba u Sjedinjenim Američkim Državama najavila je da će deportirati 150 državljana BiH koji žive u toj državi, a za koje se vjeruje da su počinili ratne zločine, prenose agencije navode New York Timesa.

Sveukupno, identificirano je blizu 300 imigranata, za koje se vjeruje da su uspjeli sakriti učešće u ratnim zločinima kada su došli u SAD kao dio vala bosanskih izbjeglica.

Ovaj broj mogao dostići i 600, jer se pronalazi sve više dokumenata kako se istraga proširuje, tvrdi historičar Michael MacQueen, koji je vodio veliki broj istraga s Imigracionom službom SAD-a

“Što više `kopamo`, više informacija pronađemo”, rekao je MacQueen.

Američki mediji prenose da su najbliži izručenju bivši vojnici, a neki od njih danas rade kao fudbalski treneri, radnici u fabrikama, dok su pojedini zaposleni u kazinima u Las Vegasu.

Dokazi koje su prikupili službenici Imigracione službe pokazuju da bi pola od 300 osumnjičenih Bosanaca i Hercegovaca u SAD-u moglo imati ulogu u najvećem zločinu u Evropi nakon Drugog svjetskog rata – genocidu u Srebrenici 1995. godine, kada su bosanski Srbi usmrtili više od 8.000 nenaoružanih muslimanskih muškaraca.

Neprovjerene izjave aplikanata

“Ideja da bi ljudi koji su napravili takvu štetu u BiH mogli imati slobodni prolaz i novu šansu u životu je za mene jednostavno odvratna“, izjavio je MacQueen.

Kada je više od 120.000 bosanskih izbjeglica počelo aplicirati za američke vize sredinom 1990-tih godina, od njih je zahtijevano da nemaju veze s vojnom službom. Ali sistem se većinom bazirao na iskrenosti aplikanata i nije uložen veliki napor da se utvrde njihove izjave.

U 2004. godini, Ujedinjeni narodi su proglasilu da se desio genocid u Srebrenici, dok je Međunarodni sud za zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije (ICTY) osudilo blizu 80 osoba za ratne zločine. Ipak, mnogo je i onih koji su uspjeli pobjeći.

NTY piše da je do sada osuđeno nekoliko ratnih zločinaca na teritoriji SAD-a.

Izvor: Agencije