Djevojčica iz Somalije u Sloveniji – ljudskost jača od zakona

Nakon dvije godine borbe sa zakonima, 14-godišnja djevojčica Fajsa Osmani Abdi iz Somalije stigla je u Sloveniju svojoj sestri. Njih dvije jedine su preživjele iz porodice, ali slovenski zakon pod porodicom ne priznaje sestre i braću, već samo roditelje i djecu. Ipak, prvi put iz humanitarnih razloga, Vlada je odlučila drukčije, a zakon će, zbog Fajsine priče, mijenjati.
O Fajsi bruji cijela Slovenija, no 14-godišnja djevojčica još nije spremna za pojavljivanje u medijima. U Maribor je stigla prije četiri dana i jedini preživjeli članovi njene porodice, sestra i njen suprug, žele da se dobro odmori od svega što je prošla.
“Mi, zapravo, nismo Fajsi govorili sve što se događalo, jer je još dijete. Znala je samo da iz Afrike napokon dolazi svojoj sestri. Ali sada, nakon što je stigla, polako joj objašnjavamo na koji način je došla. I u šoku je što toliko ljudi zna za nju. Ali, govorimo joj da je sve u redu. Sretna je”, kazao je Faysal H. Warsame.
Sreća se Fajsi do sada rijetko kad osmjehnula. Otac i brat su joj ubijeni, a tokom bijega iz Somalije ostala je i bez majke. Posljednje dvije godine živjela je kao sluškinja u Etiopiji.
“Jedna stvar nam je bila teška – nikad nismo znali šta joj se može dogoditi, jer nismo bili s njom, čak ni u istoj državi. A i ona je djevojka koja odrasta, i to u stranoj zemlji. Možete zamisliti što joj se sve moglo dogoditi”, priča Warasame.
Ovo je sada njen dom, iako ulicama Maribora još nije prošetala. No, birokratski, prevalila je dalek put.
“Dugotrajni postupak vodio se preko Ministarstva unutarnjih poslova [Slovenije], temeljem Zakona o međunarodnoj zaštiti. No, taj zakon u Sloveniji ima vrlo usko shvaćanje obitelji. Prihvaća da su obitelj roditelji i djeca, ali ne i sestre i braća. No, Fajsina priča stigla je prvo do Ministarstva vanjskih poslova, a onda i do Vlade, koja je prvi put donijela posebnu odluku da je dolazak 14-godišnje djevojčice u Sloveniju od državnog interesa, iz humanitarnih razloga. I to nije jedina pobjeda ljudskosti nad sustavom”, izvijestila je iz Maribora Al Jazeerina reporterka Jasmina Kos.
Izmjene zakona
Zbog Fajse, Slovenija će promijeniti zakon, objašnjava ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, koji je Fajsin problem, nakon što je za njega doznao, riješio u manje od dva mjeseca.
“Ustavni sud naredio je Ministarstvu unutrašnjih poslova da moraju popraviti i proširiti član Zakona o međunarodnoj zaštiti kako bi omogučili ujedinjenje porodice. Jer, prema tom zakonu koji je još na snazi, moguće je ujedinjenje samo po ravnoj crti, znači majke i oca s kćeri i sinom”, kazao je slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec.
Borba za Fajsinu budućnost još nije gotova. Dobila je privremenu dozvolu boravka, na pet godina. Ministar kaže kako ne bi trebalo biti problema ni s dozvolom za trajni boravak, a nada se tome i njena porodica. Vjeruju da Fajsa u Sloveniji može imati lijepu budućnost.
“Želimo da uči, da se školuje. I da se osjeća slobodno, uz nas. Stalno nas pita – a kad ću ja krenuti u školu? Rekli smo joj – ubrzo. I bila je jako sretna”, zaključio je Warasme.
Čeka je novi život u novoj zemlji, stvaranje novih prijatelja, učenje novog jezika. No ono što je najviše željela, ispunilo joj se. Napokon je uz svoju porodicu.
Izvor: Al Jazeera