U Sloveniji i Austriji raste broj zahtjeva za azil

Njemačka i Švedska, izbjeglicama na balkanskoj ruti najčešće su zemlje odredišta. Međutim, zbog nedostatka novca ili iscrpljenosti, dio njih se ipak zaustavi i u Sloveniji i u Austriji. Broj zahtjeva za azil posljednjih sedmica u tim zemljama raste.

Hiljadu i po eura, toliko je Milaim sa Kosova krijumčarima platio ulaznicu u Sloveniju. No, hoće li ovdje i ostati, zavisi o slovenskim vlastima i odgovoru na njegov zahtjev za azilom.

“Šta ja želim tu? Ma želim tu samo da mi daju pravo da živim i radim, ništa drugo. Teška je situacija kod nas“, rekao je Milaim Blakaj, tražitelj azila u Sloveniji.

Milaim i ostali tražitelji azila u ljubljanskom centru imaju besplatan smještaj, tri obroka na dan, tečaj slovenskog i 18 eura na mjesec. Ako nađu posao, mogu i raditi.

Posljednja dva mjeseca, Aida kaže da ima posla preko glave. Pravnica je i pomaže tražiteljima azila. Malo ko od njih misli da je Slovenija obećana zemlja. 

“Ili put dalje ne mogu nastaviti sami ili nemaju dovoljno novca, i apsolutno o tome oni ne govore. Ako ih se pita zašto ste došli tražiti azil tu, zato što su čuli da je Slovenija u redu“, kazala je Aida Hadžiahmetović iz Slovenske filantropije.

Oko 10 posto zatraženih azila do sada je i odobreno. Prošle godine su taj status dobile 44 osobe.

“Od 17. rujna kada je krenuo izbjeglički val kroz Sloveniju pa sve do danas, 64 osobe zatražile su azil. Najviše iz Iraka, Irana i sa Kosova, ostali su iz Afganistana, Albanije, Nigerije, Kameruna, Maroka, Sirije, Srbije i Turske. No,čak trećina tog broja odustala je za svega nekoliko dana i napustila Sloveniju”, javlja reporterka Al Jazeere Jasmina Kos.

Strožija pravila

Pravila postaju sve strožija, od izbivanja tražitelja azila iz smještaja koji im je osigurala država, do spajanja članova porodice. Kroz Sloveniju je dosad prošlo blizu 130.000 izbjeglica, i neprestano stižu nove. Slovenski premijer zato najavljuje oštriji nadzor granice.

“Slovenija granice neće zatvarati. Ako se nastavi prevelik priliv imigranata, morat ćemo ga spriječiti i tehničkim preprekama na granici usmjeravati ljude da dođu do željene tačke ulaza u zemlju“, rekao je Miro Cerar, premijer Republike Slovenije.

Susjedna Austrija kroz koju je prošlo blizu 355.000 izbjeglica, uskoro planira postrožiti pravila. Azil će dodjeljivati na tri godine, a ako se u tom periodu stanje u zemlji porijekla smiri, azilante će vraćati natrag. Teže će ostvarivati i pravo na spajanje porodica, ali i brojke su mnogo veće.

Samo prošle sedmice azil je u Austriji zatražilo blizu 3.000 ljudi, a u cijelom oktobru mjesecu 10.632 ljudi. Od početka godine, ukupno 65.108 ljudi je tražilo azil u Austriji.

Izbjeglički val ne posustaje, pa i zemlje na ruti razmišljaju kako dalje.

Izvor: Al Jazeera
 


Reklama