Novinari u Tunisu česte mete napada

Odbor za zaštitu novinarskih prava u Tunisu smatra da su tamošnje medijske slobode ugrožene. Navode da su novinari česte mete ekstremista, ali i sigurnosnih službi, koje teško prihvataju bilo kakvu vrstu kritike. Tuniski Centar za medijske slobode prošle godine zabilježio je više od 270 slučajeva napada na novinare, koji uglavnom prolaze nekažnjeno.
Arwa Barakat je novinarka tuniskog portala Newat. Njenu ekipu je prije mjesec dana fizički i verbalno napao pripadnik jedne sigurnosne agencije. U početku je bila sigurna kako će istraga dokazati da su ona i njene kolege bili napadnuti, budući da su i kamere zabilježile napad. Ali, sada strahuje da bi počinilac, ipak, mogao proći nekažnjeno.
“Vidjet ćemo šta će se dalje dešavati, hoće li istraga dokazati napad, ili će pokušati zataškati slučaj. Obratit ćemo se i Sindikatu novinara i njihovim advokatima. Oni će nam pomoći da završimo pravne procedure“, rekla je Arwa Barakat.
Nepovoljne nove zakonske mjere
“Tuniski novinari se suočavaju s brojnim preprekama u svom radu zbog sve češćih napada na njih. A zakoni koji ih štite ne provode se u dovoljnoj mjeri. Iz Sindikata novinara ističu kako su medijske slobode u toj zemlji ugrožene zbog čestih fizičkih i verbalnih napada na njih. Tvrde da i uvođenje novih zakonskih mjera u sklopu borbe protiv terorizma dodatno narušava prava novinara”, javlja reporterka Al Jazeere Mayssa Fatnassi.
“Tunis je u posljednjih nekoliko godina postigao veliki napredak na polju slobode izražavanja i medijskih sloboda, ali se te slobode i dalje krše. Godišnje zabilježimo više od 250 napada na novinare, što je otprilike ravno broju napada u zemljama u kojima vladaju diktatori”, kazao je Al-Fahem Boukdous, direktor Sindikata novinara Tunisa.
Tuniski novinari su stoga pokrenuli niz kampanja i protestnih okupljanja, na kojima su izrazili negodovanje zbog kršenja novinarskih prava i medijskih sloboda, ali i istakli važnost objektivnog izvještavanja i poštivanja profesionalnih standarda.
Izvor: Al Jazeera