Rivalstvo SAD-a i Kine u fokusu APEC-a

U Manili, glavnom gradu Filipina, okupljaju se lideri azijsko-pacifičkog regiona na samitu APEC-a.
Istovremeno, aktivisti udruženja za zaštitu ljudskih i radničkih prava pripremili su svoj doček – okupili su se ispred Američke ambasade, protestirajući protiv održavanja samita.
Smatraju da je riječ o imperijalističkom mehanizmu, preko kojeg korporacije i bogate nacije štite vlastite interese na račun slabijih. Posebno im smeta dolazak američkog predsjednika Baracka Obame.
S druge strane, tema samita trebala bi biti borba protiv siromaštva. Međutim, sama agenda ostala je u sjeni međudržavnih tenzija zemalja tog regiona, posebno onih koji se tiču položaja Kine naspram prisustva njenih susjeda u Južnom kineskom moru.
Mir i tišina na inače haotičnim ulicama Manile. Sve je u znaku APEC-ovog samita. Škole i uredi su ispražnjeni, a blizu 20.000 beskućnika privremeno je “sklonjeno” sa ulica.
Filipinske vlasti tvrde da su ove mjere preduzete kako bi se rasteretio saobraćaj i osigurao dolazak više od 7.000 delegata. Ali, većina lokalnog stanovništva smatra da su te mjere licemjerne, da služe kao paravan za veliki jaz između bogatih i siromašnih i nemogućnost Filipina da ispune cilj koji je i tema samita – uključenost siromašnog sloja stanovništva.
Izolacija žena
Pacita Juan vrijedno je radila kako ne bi ostala na marginama samita. Ona vodi kompaniju za prodaju kozmetičkih proizvoda za žene. Male kompanije poput njene čine 98 posto kompanija u Aziji. A samo trećinom njih upravljaju žene. Vjeruje kako zbog izolacije žena iz biznisa ekonomije azijsko-pacifičke regije gube milijarde dolara.
“Tačnije 89 milijardi. Ako uključite i žene u lanac opskrbe i prodaje, ekonomske aktivnosti bi porasle. Želimo da politički lideri konačno kažu: ‘Da, ovo pitanje ćemo uvrstiti u našu agendu.’ Razlika između muškaraca i žena mora se smanjiti i žene trebaju veći pristup finansijama”, kaže Pacita Juan.
Ali, ekonomisti vjeruju da pažnja ne treba biti na tačkama dnevnog reda. Očekuje se kako će u fokusu samita biti rivalstvo između SAD-a i Kine – kako vojno, tako i ekonomsko. SAD i Kina imaju različite investicijske politike za azijsko-pacifičku regiju, koje jedna drugu isključuju.
Ali, 21 članica APEC-a ima dogovor o zajedničkoj ekonomskoj saradnji, bez obzira na političke razlike, kojih je mnogo.
Među njima, najozbiljniji su umjetni otoci koje Kina gradi u dijelu Južnog kineskog mora, čija je teritorijalna pripadnost i dalje otvoreno pitanje. Kineskim aktivnostima na ovim otocima najviše se protive upravo Filipini.
Više u videosnimku…
Izvor: Al Jazeera