Francuska izvela nove zračne udare na ISIL

Francuske zračne snage nastavile su iza ponoći, po srednjoeuropskom vremenu, napade na položaje skupine Islamska država Irak i Levant (ISIL).
Francusko ministarstvo obrane potvrdilo je kako su borbeni avioni bacili ukupno 16 bombi na zapovjedno središte i centar za obuku boraca u Raqqi.
“Napadi su izvedeni u suradnji s američkim snagama, a bili su usmjereni na mjesta koja su prethodno utvrđena u izviđanjima francuskih snaga”, navodi se u priopćenju iz Ministarstva.
Napade na položaje skupine ISIL Francuska je počela u nedjelju uvečer, kada su, također, bombardirani položaji u Raqqi, gradu koji pod kontrolom drži ta skupina.
Tada su gađani zapovjedno središte, centar za novačenje boraca, skladište streljiva i trening kamp. Borbeni zrakoplovi tom su prilikom poletjeli iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Jordana.
ISIL je preuzeo odgovornost za seriju napada u Parizu, koji su se dogodili u petak uvečer i u kojima je smrtno stradalo 129 ljudi, teže ili lakše ozlijeđeno njih 352.
Hollande najavio nove zračne napade
Francuski predsjednik François Hollande je u ponedjeljak obećao da će pojačati zračne napade protiv ISIL-a, poručivši da je Francuska u ratu.
U obraćanju pred oba doma Francuskog parlamenta Hollande je poručio da će iskoristiti sve ovlasti kako bi zaštitio građane Francuske.
Najavio je i kako će se narednih dana susresti s kolegama Vladimirom Putinom i Barackom Obamom te naglasio da je potrebna velika koalicija protiv ISIL-a u Siriji.
U obraćanju zastupnicima i senatorima okupljenim u Versaillesu predsjednik Hollande zatražio je produženje vanrednog stanja u Francuskoj “na tri mjeseca”.
Parlamentu će “već u srijedu uputiti nacrt zakona kojim će se izvanredno stanje produžiti na tri mjeseca i kojim će se njegov sadržaj prilagoditi razvoju tehnologije i prijetnjama”.
Najavio je i izmjene ustava kako bi državna tijela mogla “djelovati protiv terorizma”.
Izvor: Agencije