Najsmrtonosniji napad u Francuskoj

Napad na sjedište sedmičnika Charlie Hebdo, počinjen u srijedu u Parizu, u kojem je ubijeno najmanje 12 osoba, najsmrtonosniji je teroristički napad u Francuskoj u proteklih nekoliko desetljeća, piše agencija AFP i donosi pregled napada s najvećim brojem žrtava u toj zemlji zadnjih 40 godina.
Mart 2012.: 11. i 15. marta Mohamed Merah (23), ubio je trojicu vojnika hicima ispaljenima na ulici u gradu Toulouseu te u Montaubanu, a zatim je 19. marta ubio troje djece i nastavnika u jevrejskoj školi u Toulouseu.
Meraha je 22. marta ubila policija, koja je opkolila stan u kojem se skrivao.
3. decembar 1996.: Četiri osobe su ubijene, a 91 je povrijeđena u napadu eksplozivom na stanicu podzemne željeznice Port-Royal na jugu Pariza. Ta teroristička akcija bila je po izvedbi nalik nizu napada izvedenih 1995.
25. juli 1995.: Bomba je eksplodirala na dionici prigradske željeznice (RER) na stanici “Saint-Michel” u samom centru Pariza. Ubijeno je osam, a ranjeno 119 osoba.
Napad pripisan alžirskim pobunjenicima bio je najsmrtonosniji od devet terorističkih akcija u kojima je ukupno osam osoba ubijeno, a više od 200 ranjeno ljeta 1995.
Godine 2002. dvojica muškaraca osuđena su na kaznu doživotnog zatvora za tri od niza napada.
17. septembra 1986.: Sedam osoba je ubijeno, a 55 povrijeđeno u napadu bombom pred sjedištem trgovačkog lanca Tati u ulici Rennes u Parizu.
Smatra se da je to bio jedan od 15 napada (od kojih su tri bila neuspješna) koje je počinila proiranska teroristička mreža koju je vodio Fouad Ali Saleh 1985. i 1986. Ukupno je u tim napadima ubijeno 13, a ranjene su 303 osobe.
31. decembar 1983.: Dvije osobe su ubijene, a 34 ranjene na željezničkoj stanici Saint-Charles u Marseilleu pri eksploziji bombe automatskih spremnika za prtljagu.
Nekoliko minuta ranije, u zasebnoj eksploziji tri su osobe ubijene, a tri ranjene u brzom vozu koji je vozio iz Marseillea za Pariz. Za ta dva napada odgovornost je preuzela Organizacija za oružanu arapsku borbu.
15. jul 1983.: U eksploziji bombe blizu šaltera za registraciju putnika aviokompanije Turkish Airlines u aerodromu Orly u Parizu poginulo je osam, a ranjene su b54 osobe. U martu 1985., trojica Armenaca osuđena su za taj napad i to na kaznu doživotnog zatvora, odnosno na 15 i 10 godina zatvora.
9. august 1982.: Petorica ljudi otvorila su vatru i bacila granate u restoran Goldenberg u jevrejskoj četvrti u Parizu. Ubili su šest, a ranili 22 osobe. Napad još nije rasvijetljen.
29. mart 1982.: Napad na voz Capitole koji je vozio od Toulousea do Pariza počinjen je na dan kada je u vozu trebao biti tadašnji pariški gradonačelnik (poslije predsjednik Francuske) Jacques Chirac.
Pet osoba je ubijeno, a 77 ranjeno.
3. oktobar 1980.: Četiri osobe su poginule, a dvadesetak je ranjeno kada je eksplodirala bomba sakrivena na motociklu pred sinagogom u ulici Kopernik u Parizu u vrijeme molitve.
20. maj 1978.: Palestinski napadači otvorili su vatru u pariškom aerodromu Orly na grupu putnika koja se ukrcavala na let za Tel Aviv.
Ubijeno je osam osoba, od kojih su trojica bili napadači, a troje putnika je ozlijeđeno.
Osim napada na francuskom tlu, 19. septembra 1989, avion tipa DC-10 aviokompanije UTA na liniji između Brazzavillea i Pariza eksplodirao je tokom leta iznad Nigera, prenosi Hina.
Život je izgubilo 170 osoba, od kojih su 54 bili francuski državljani.
Francusko pravosuđe u odsutnosti je osudio 1999. šest pripadnika tajne libijske službe na kaznu doživotnog zatvora.
Izvor: Agencije