Izrael najavio sudski progon palestinskih čelnika

Izrael pokušava pronaći način za sudski progon visokih palestinskih dužnosnika u Sjedinjenim Američkim Državama i ostalim zemljama pod optužbom za ratne zločine kao odgovor na mjere koje su Palestinci poduzeli da se pridruže Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), potvrdio je u subotu izraelski dužnosnik.
Palestinci su u petak u sjedištu UN-a u New Yorku predali dokumente za pridruženje Rimskom statutu ICC-a i ostalim međunarodnim ugovorima, objasnivši da se nadaju da će na taj način postići pravdu za sve žrtve koje su stradale zbog Izraela.
Palestinski ambasador pri Ujedinjenim narodima zvanično je predao generalnom sekretaru svjetske organizacije palestinski zahtjev za pristupanje Međunarodnom krivičnom sudu (ICC).
Ovaj potez je uslijedio dva dana nakon što je zahtjev za članstvo u ICC-u potpisao palestinski predsjednik Mahmoud Abbas.
Palestinci žele pokrenuti tužbu za ratne zločine protiv Izraela pred sudom sa sjedištem u Hagu te osporiti gradnju izraelskih naselja.
Palestinski ambasador pri UN-u Riyad Mansour rekao je da je tužba za ratne zločine opcija koja omogućava Palestini da “traži pravdu za one koje su ubili izraelski okupatori”.
“Čast nam je da ćemo biti 123. članica koja će pristupiti ICC-u, što će stupiti na snagu za otprilike 60 dana”, dodao je.
“To je veoma značajan korak koji poduzimamo. To je pravna opcija, to je mirovna opcija, to je civilizirana opcija i to je opcija koje se niko ne treba bojati ko poštuje zakon.”
Kada je upitan o mogućnosti da palestinski čelnici, prije svega članovi Hamasa, budu krivično gonjeni za ratne zločine, Mansour je rekao da bi ta opcija bila “političko manevrisanje”.
“Mi se ne plašimo presuda izrečenih po zakonu, pogotovo po međunarodnom pravu”.
Prema Rimskom statutu, dokumentu koji je u srijedu potpisao Abbas sa namjerom pristupanja ICC-u, ilegalno naseljavanje se smatra ratnim zločinom, rekao je Mansour novinarima.
“Tražit ćemo pravdu putem ove odredbe Rimskog statuta, a i drugi slučajevi bit će predočeni ICC-u, kad naše čelništvo odredi da je vrijeme za nastavak razvoja događaja”, rekao je Mansour, naglasivši da samo priznate države mogu pristupiti ICC-u.
Zakonske mjere
ICC, koji zasjeda u Den Haagu, bavi se slučajevima ozbiljnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti poput genocida.
“Nakon odluke da se pridruže Rimskom statutu, palestinski vođe bi se trebali pribojavati zakonskih mjera“, kazao je izraelski dužnosnik.
“Izrael razmatra mogućnosti sveopćeg procesa sudskog gonjenja palestinskog predsjednika Mahmoud Abbasa i ostalih visokih palestinskih dužnosnika u SAD-u i nekim drugim zemljama”, objasnio je drugi dužnosnik.
Nakon sporazuma o nacionalnom jedinstvu Abbasa s Hamasom u aprilu prošle godine, Izrael na čelnike Palestinske uprave na Zapadnoj obali gleda kao na saradnike islamskog Hamasa u Pojasu Gaze.
Hamas, tvrdi Izrael, napadom na civile, čini ratne zločine.
Reakcija Washingtona
Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a je najavio da će se palestinska molba za pristupanje Međunarodnom krivičnom sudu odraziti na pomoć SAD-a Palestinskoj upravi.
“Ne bi trebalo iznenaditi ako bude posljedica zbog tog koraka, ali mi nastavljamo reispitivati”, rekao je jedan neimenovani dužnosnik Reutersu.
“Pomoć SAD-a Palestinskoj upravi igrala je važnu ulogu u promoviranju stabilnosti i prosperiteta, ne samo za Palestince već i za Izrael,” dodao je taj neimenovani dužnosnik.
Washington šalje blizu 400 miliona dolara za ekonomsku pomoć Palestincima svake godine.
Na osnovu zakona SAD-a ta pomoć može biti uskraćena, ako Palestinci iskoriste članstvo u MKS-u da tuže Izrael.
Iako predsjednik Barack Obama podržava stvaranje palestinske države uz Izrael, dužnosnici SAD-a izjasnili su se protiv poteza poput ovog palestinskog, upozorivši da bi to moglo unazaditi mirovni proces.
“Mi smo duboko zabrinuti zbog palestinske akcije u odnosu na MKS,” rekao je visoki dužnosnik Ministarstva vanjskih poslova.
Izvor:Agencije