Ukrajina broji žrtve i dobija kredite

Sjedinjene Američke Države odobrile su Ukrajini kreditne garancije u visini dvije milijarde dolara i najavile da su spremne za uvođenje novih sankcija Rusiji ako bude potrebno.

Na istoku Ukrajine nastavljeni su sukobi, u kojima je u protekla 24 sata ubijena trojica ukrajinskih vojnika, a 15 ranjeno, saopćeno je u Kijevu. Na redovnom jutarnjem brifingu u Kijevu, predstavnici vojske izvještavaju kako su proruski separatisti napali u utorak 55 ukrajinskih gradova i sela na istoku.

Iz Moskve stižu drugačije informacije, pa je rusko Ministarstvo vanjskih poslova optužilo ukrajinsku vojsku za 68 slučajeva granatiranja civilnih područja. U Donjecku, uporištu proruskih snaga, stanovnike sada više zabrinjava humanitarna kriza.

“Užasno je. Tako sada živimo… Moj muž je rudar. Ne primaju platu, jer im je rudnik uništen u granatiranju. Samo preživljavamo”, govori Jelena, stanovnica ovog grada.

Poziv Vijeća Evrope

Njen sugrađanin Igor ističe kako je humanitarna situacija jako ozbiljna.

“Zapravo, katastrofalna je. Na prvom mjestu, Ukrajina ovamo ne pušta ni medicinsku pomoć, ni hranu, ništa. Rekao bih da nam sada samo Rusija pomaže”, objašnjava.

Zabrinutost zbog pogoršanja humanitarne krize u Ukrajini izrazila je i Parlamentarna skupština Vijeća Evrope, koja je usvojila rezoluciju kojom poziva sukobljene strane da poštuju dogovor o prekidu vatre iz Minska.

“Humanitarnu krizu je izazvao konflikt, a konflikta ne bi bilo bez političkog, finansijskog i vojnog uplitanja Rusije. Čuli smo i vidjeli dovoljno da bismo u to bili uvjereni”, izjavio je britanski član EP-a Jim Sheridan.

Ruska strana odgovara – želimo dijalog s Vijećem Evrope, ali ne po svaku cijenu.

“Ako ruskoj delegaciji [u Parlamentarnoj skupštini Vijeću Evrope] bude uskraćeno osnovno pravo, pravo glasa i pravo da učestvuje u zakonodavnim tijelima, morat ćemo suspendirati naše učešće u Parlamentarnoj skupštini [Vijeća Evrope] na godinu dana”, kazao je Sergej Nariškin, predsjednik ruske Dume.

Kreditne garancije

U posjeti Kijevu bio je američki ministar finansija Jack Lew. On je donio kreditne garancije od dvije milijarde dolara za pomoć u isplati kratkoročnih socijalnih davanja, uz uvjet da Kijev nastavi s reformama. Potvrdio je i spremnost SAD-a za uvođenje novih sankcija Rusiji.

“Naš prvi izbor je diplomatsko rješenje, koje bi dovelo do popuštanja sankcija, ali spremni smo uraditi više ako bude potrebno. Nastavit ćemo raditi s našim saveznicima na jačanju pritiska na Rusiju”, rekao je Lew.

O eventualnim novim sankcijama Rusiji Evropska komisija mogla bi raspravljati već na sastanku u četvrtak. Ipak, konačnu odluku donijet će lideri članica Evropske unije 12. februara.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama