Javna istraga o trovanju ruskog agenta

U Londonu počinje javna istraga o smrti bivšeg agenta sovjetske obavještajne službe (KGB) Aleksandra Litvinjenka. Taj otvoreni kritičar Kremlja preminuo je 2006. godine od trovanja radioaktivnim polonijem. Za njegovu smrt niko nije optužen, a slučaj je doveo do zahlađenja odnosa Londona i Moskve.
Prije osam godina objavljena je fotografija Aleksandra Litvinjenka na samrti. Odnosi između Velike Britanije i Rusije od tada su manje srdačni nego ranije. U hotelu u centru Londona Litvinjenko je popio šoljicu čaja u kojem je bio rijetki radioaktivni izotop polonij. Umro je tri sedmice kasnije.
Ruski agenti, među njima Andrej Lugovoj, optuživani su za njegovu smrt, koja je opisana kao egzekucija koju je naredila Moskva, nakon što se saznalo da Litvinjenko radi za britansku obavještajnu službu MI6 i istražuje navodne veze između ruske vlade i organiziranih kriminalnih grupa.
Litvinjenkova udovica Marina razbjesnila se kad ja Vlada odbila provesti istragu, a osoba zadužena za obdukciju, kojom se samo može utvrditi uzrok smrti, obustavila rad nakon što je britanska Vlada odbila otkriti povjerljive informacije.
Međutim, prošlog ljeta, samo četiri dana nakon što je avion Malaysian Airlinesa oboren nad Ukrajinom, britanski ministri promijenili su mišljenje. Mnogi su iz toga zaključili da su ministri shvatili da su odnosi s Rusijom toliko loši da nema svrhe odbijati provođenje istrage kako bi se zaštitile diplomatske veze. Litvinjenkovi prijatelji kažu da je bilo krajnje vrijeme za to.
Predstavljanje dokaza u tajnosti
“Tokom istrage postoji opcija za održavanje sastanaka iza zatvorenih vrata, na kojima bi se ispitala dokumentacija MI6, u kojoj, kao što smo još ranije saznali od sudije, postoje dovoljni dokazi koji ukazuju na to da su ruske vlasti poslale te atentatore”, kaže Aleks Goldfarb.
Kako iz Londona izvještava reporter Al Jazeere Laurence Lee, istraga će dodatno pogoršati odnose između Londona i Moskve.
“Ova istraga nudi veće mogućnosti nego sama obdukcija, s mnogo više ovlaštenja. Njena svrha nije samo utvrditi kako je Litvinjenko tačno preminuo, nego i ko su najvjerovatniji krivci. A to će, neizbježno, usmjeriti pažnju na Ruse. Međutim, istražitelji nemaju ovlaštenja narediti im da dođu iz Moskve i predaju dokaze, baš kao što britanska Vlada nema ovlaštenja tražiti njihovo izručenje zbog Litvinjenkovog ubistva”, javlja Lee.
Tokom devet sedmica predstavljanja dokaza, najznačajniji dijelovi vjerovatno će se čuti u tajnosti. Istina će možda izaći na vidjelo, što je jedino što Marina Litvinjenko kaže da želi, ali u Moskvi će istraga bez sumnje biti nazvana besmislenim lovom na vještice.
Izvor: Al Jazeera