Škotski referendum zabrinuo Berwick

Uoči referenduma na kojem će građani Škotske odlučivati o ostanku u Velikoj Britaniji, istraživanja javnog mnijenja pokazuju da je gotovo izjednačen broj onih koji podržavaju otcjepljenje i onih koji mu se protive.
Dok britanski političari obećavaju veće ovlasti u pokušaju da sačuvaju uniju, škotski nacionalisti kažu kako to nije dovoljno.
Ukoliko većina Škotlanđana 18. septembra zaokruži ‘da’, najveće posljedice mogao bi osjetiti sjeverni engleski gradić Berwick na Tweedu. Udaljen je svega šest kilometara od granice koju lokalno stanovništvo svakodnevno prelazi.
“Ovdje bi mogla biti uspostavljena granica za čiji prelaz bi nam trebao pasoš. Na stanovnike Berwicka, koji je prelaze više puta tokom dana, to bi moglo ostaviti velike posljedice”, kaže Isabel Huter, gradonačelnica Berwicka.
Unija stara 300 godina
Na putu između Londona i Edinburgha je linija koja razdvaja dvije zemlje. Škotske zastave i znakovi pored puta žele dobrodošlicu posjetiocima. Ukoliko ovo postane prava granica i Škotska prestane koristiti britansku funtu, poduzetnici iz Berwicka brinu za svoju budućnost.
“Mnogo naših mušterija dolazi sa škotske strane, iz gradova i sela blizu granice. Ukoliko se bilo šta promijeni, mislim da to neće biti dobro za Berwick”, kaže mesar John Skelly.
Britanski političari pokušavaju sačuvati uniju staru više od 300 godina. Ponudili su veću autonomiju Škotskoj ukoliko referendum ne uspije.
To podrazumijeva veća ovlaštenja u prikupljanju poreza i veću kontrolu nad ekonomskim i socijalnim kretanjima.
Više u videozapisu…
Izvor: Al Jazeera