Veliki kanjon ostaje bez vode

Američki Veliki kanjon jedno je od sedam prirodnih svjetskih čuda.
Međutim, vode – koja ga je učinila onakvim kakav jeste – sve je manje. Jedan od razloga je izgradnja oko parka, koja bi narednih godina mogla ugroziti i ono malo vode što je ostalo, kao i životinjski svijet.
Između plemena Havasupai i ostatka Sjedinjenih Američkih Država nema puteva. Pleme je protjerano u jedan od zabačenih kanjona kad je njihov nekadašnji dom – čuveni Veliki Kanjon – proglašen vlasništvom SAD-a.
Havasupai znači „narod zeleno-plave vode”. Voda u potoku Katarakt i danas je takva. Međutim, pripadnici plemena znaju kakva opasnost prijeti visoravni iznad njih.
Borba u Kongresu
„Ne dijelimo sve, kao što to radi bijeli čovjek“, kaže plemenski starješina Rex Tilousi. „On sve dijeli na male ćelije. Mi to ne radimo. Za nas je sve povezano i omogućava nam život.”
Od srebrene groznice u 19. stoljeću i gradnje željeznice prema zapadu, preko iskopavanja olova, cinka i uranija do razvoja turizma, generacije plemena Havasupai posmatrale su kako divlji svijet oko njih nestaje.
Međutim, nikad nisu bili samo pasivni posmatrači. Borili su se na sudovima i u Kongresu da vrate otetu zemlju i zaštite svoj najsvetiji resurs – vodu.
„Svaka kap, svaki gutljaj, svaki izvor koji imamo ovdje – od svega toga potekao je narod Havasupai. Mi smo ova voda.”
Prvi stanovnici Velikog kanjona borili su se protiv proglašenja područja nacionalnim parkom, ali sad su se pleme i Uprava za parkove udružili protiv građevinskih kompanija koje su došle do samog ulaza u kanjon.
Gradić Tusayan planira iskoristiti svoju poziciju naselja najbližeg Velikom kanjonu i postati samostalna turistička destinacija. Još nema objašnjenja kako će ispuniti potrebu za vodom, koja će se u tom slučaju učetverostručiti.
Rizik za vrste
„Trenutno, zbog količine vode koju gradić Tusayan ispumpava, kapacitet samo ovog izvora već je smanjen za 30 posto“, kaže Martha Hahn iz Nacionalnog parka Grand Canyon.
„Da, sad se žele proširiti.”
Zbog suhih zima uzrokovanih promjenom klime količina vode dostupna za pet miliona posjetilaca, koliko ih godišnje dođe u Park, znatno je smanjena.
A čuvari Parka strahuju da će, ako se gradić proširi, sve vrste koje nastanjuju Veliki kanjon biti ugrožene.
„Voda je najvažniji resurs i za plemena i za sve nas. Svi smo dio jednog sistema. Koristimo ga na različite načine, ali promjene isto utječu na sve“, kaže Hahn.
Pred njima je neravnopravna borba protiv konzorcija, koji je tokom protekle dvije decenije potrošio stotine hiljada dolara kako bi osigurao političku podršku i prava na korištenje podvodnih voda kanjona.
Izvor: Al Jazeera