Svjetske vođe Egiptu: Oslobodite novinare Al Jazeere

Svjetski čelnici koji prisustvuju Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda (UNGA) naglasili su važnost slobode medija i pozvali Egipat da oslobodi trojicu zatvorenih novinara Al Jazeere.

Pitanje nezakonitog zatvaranja Bahera Mohameda, Petera Grestea i Mohammeda Fahmyja je postavio američki predsjednik Barack Obama u prvom sastanku sa egipatskim predsjednikom Abdel Fattahom al-Sisijem.

Prema izjavi Bena Rhodesa, zamjenika savjetnika za državnu sigurnost, Obama je podsjetio egipatskog čelnika na njegovu obavezu prema ljudskim pravima, uključujući slobodu govora i prava trojice zatvorenih novinara Al Jazeere.

Rhodes je kazao: “Predsjednik je iskazao svoj stav da bi ti novinari trebali biti oslobođeni”.

Obama i Sisi sastali su se na marginama Generalne skupštine UN-a u New Yorku, pokušavajući naći zajednički interes nakon razdoblja nemira u kojima je Sisi, bivši šef vojske, prošle godine svrgnuo prvog demokratski izabranog predsjednika Muhameda Mursija.

Rhodes je kazao da su razgovori bili “produktivni” i usmjereni na bliskoistočna pitanja, uključujući i američke operacije protiv grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL) i borbu protiv terorizma .

Rhodes je rekao da je Obama posebno naglasio zabrinutost Washingtona “zbog egipatskog političkog diskursa. Imali su iskrenu razmjenu mišljenja o tim pitanjima”.

“Predsjednik iznio niz konkretnih problema koji smo se odnose na ljudska prava”, rekao je Rhodes, “uključujući prava na slobodu govora i prava novinara”.

Obama je ranije izjavio da on i Sisi namjeravaju razmatrati niz pitanja sigurnosti, uključujući izraelsko-palestinski sukob, Libiju i ISIL.

Raniji pozivi

Predsjednik SAD-a u više navrata je pozivao na oslobađana novinara Al Jazeere English, koji su u junu u Kairu osuđeni na sedmogodišnje zatvorske kazne.

U govoru održanom u augustu on je rekao da SAD zahtijeva slobodu na izvještavanje svim novinarima, što je osnovni princip civiliziranog društva.

“O specifičnom slučaju s Al Jazeerinim novinarima u Egiptu smo bili jasni i javno i privatno – da bi oni trebali biti pušteni”, kazao je Obama.

“Bili smo veoma dosljedni u pritiscima, ne samo u Africi nego i u cijelom svijetu, da se poštuju prava novinara na rad. To je osnovni dio civiliziranog društva i ključni dio svake demokratske prakse.”

Obamin naglasak na oslobađanje novinara na sastanku sa Sisijem je uslijedio nakon sličnog 20-minutnog sastanaka australskog premijera Tonyja Abbotta i Sisija.

Nakon sastanka, Abbott je kazao: “Mislim da će on (Sisi) učiniti sve u svojoj moći da pomogne”.

Na sastanku Generalne skupštine, sličan poziv za oslobađanje novinara uputio je britanski ministar vanjskih poslova Phillip Hammond, koji je kazao Al Jazeeri: “U vezi novinara Al Jazeere, pokrenuo sam ovo pitanje direktno u razgovoru sa predsjednikom Sisijem. Postavljam ovo pitanje svaki put kada vidim ministra vanjskih poslova Shoukryja.

Trenutna situacija je takva da su novinari, kako sam ja shvatio, uložili žalbu na presudu i to znači da je to trenutno u rukama sudstva. I mi moramo da poštujemo odvajanje sudske i izvršne vlasti. Kada se sudski proces završi, ako i dalje bude ista presuda, obratit ćemo se izvršnoj vlasti da intervenira i omogući njihovo oslobađanje”.

Komentirajući Obamin poziv za oslobađanje trojice novinara, glasnogovornik Al Jazeere je kazao: “Devet mjeseci nakon hapšenja Bahera Mohameda, Mohammeda Fahmyja i Petera Grestea, svijet je naglasio da su ovi muškarci nevini i da nisu počinili nikakav zločin, ali ipak skoro 300 dana kasnije, oni i dalje propadaju iza rešetaka.

Al Jazeera pozdravlja direktno učešće predsjednika Obame i premijera Abbotta, koji su podsjetili egipatske vlasti da je njihova moralna dužnost u ime slobode govora i ljudskih prava da oslobode naše kolege, koji su nevini i koji su priznati novinari.”

Zatvoreni bez dokaza

Direktor Al Jazeere English Al Anstey pozdravio je komentar predsjednika SAD-a i ponovio zahtjev za puštanjem novinara, koji se u zatvoru nalaze 272 dana.

“Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed su vrhunski novinari, s velikim integritetom. Njihovo zatvaranje je nečuveno, izazov slobodi medija i slobodi govora. Niti jedan djelić dokaza protiv njih nije predstavljen na suđenju, koje je kulminiralo nevjerovatnim presudama, pa još jednom pozivamo da se ova nepravda zaustavi”, rekao je on.

U okviru kampanje kojom se želi dodatno skrenuti pažnja na zatvaranje trojice novinara Al Jazeere objavljena je reklama u New York Timesu i na njujorškom Times Squareu kako bi se podsjetio egipatski čelnik i drugi zvaničnici da su trojica muškaraca uhapšeni, zatvoreni, optuženi i osuđeni samo zbog toga što su na iskren, pošten i pravedan način obavljali svoj posao izvještavanja.

Australac Peter Greste, Kanađanin egipatskog porijekla Mohamed Fahmy i egipatski producent Baher Mohamed su osuđeni u junu za pomaganje terorizmu i širenje netačnih vijesti u kojim je Egipat prikazan kao u stanju “građanskog rata”.

Gresteu i Fahmyju je izrečena sedmogodišnja kazna, dok je Mohamed osuđen na 10 godina, u slučaju koji je izazvao međunarodne osude.

Otkad su uhapšeni u decembru 2013, Al Jazeera je dobila međunarodnu podršku u zahtjevu za njihovo oslobađanje. Podršku su uputile organizacije za zaštitu ljudskih prava, medijske kuće i razne vlade.

Reklama objavljena u New York Timesu je samo u prvih pet sati spomenuta 800.000 puta na Twitteru.

Pozivi na oslobađanje

Pozive za oslobađanje osoblja Al Jazeere su prethodno uputile Bijela kuća, British Foreign and Commonwealth Office, Evropska unija, australska Vlada, te više od 150 grupa za zaštitu ljudskih prava, uključujući  Amnesty International, Komitet za zaštitu novinara i Međunarodni institut za štampu.

Više od 200.000 osoba je širom svijeta potpisalo peticiju, uključujući dvije peticije koje je potpisalo 150.000 ljudi, koje su vodeći australski novinari predstavili egipatskom zamjeniku konzula u Sydneyju.

Više od 40 vodećih svjetskih novinara je također potpisalo pismo u kojem se zahtjeva oslobađanje novinara, a medijske kuće širom svijeta su pokrenule svoje proteste, uključujući BBC, CNN, ITN, Channel 4, Fairfax Australia, Toronto Star, VRT deredactie i iranski Shargh Daily.

Među javnim ličnostima koje podržavaju oslobađanje novinara su i medijske ličnosti Larry King, Christiane Amanpour, Jon Snow, Piers Morgan, Stephen Fry, Ben Wedeman, Brian Stelter, Alex Thompson te Naomi Klein, Reza Aslan, Mia Farrow i Bianca Jagger.

Slični pozivi javnosti u kojim je zatraženo oslobađanje novinara su upućeni putem medijske kampanje #FreeAJStaff na socijalnim mrežama, u kojoj je više od 137.000 osoba iskazalo svoju podršku na Twitteru.

Ova kampanja je doprla do 112 miliona ljudi i  spomenuta je više od dvije milijarde puta.

Još šest novinara Al Jazeere u odsustvu je osuđeno na 10 godina zatvora.

Izvor: Al Jazeera


Reklama