#FreeAJStaff kampanja u New York Timesu

U vrijeme okupljanja svjetskih čelnika na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda u New Yorku, Al Jazeera je htjela da svijet podsjeti na naše kolege Petera Grestea, Mohameda Fahmyja i Bahera Mohameda, koji su zatvoreni u Egiptu proteklih devet mjeseci.
Al Jazeera je preko cijele stranice u New York Timesu objavila oglas da podsjeti predsjednika Egipta i druge čelnike da su naše kolege uhapšene, zatvorene, optužene i osuđene samo zato što su radili svoj posao iskrenog, slobodnog i poštenog izvještavanja.

Od hapšenja trojice novinara u decembru 2013., Al Jazeera je dobila međunarodnu podršku za njihovo oslobađanje, a pozivu su se pridružile organizacije za zaštitu ljudskih prava, medijske kuće i razne vlade, ali kako se približavamo devetom mjesecu od njihovog hapšenja, Al Jazeera nastavlja kampanju za njihovo oslobađanje pozivajući svijet da obrati pažnju i da im Egipat vrati njihovu slobodu.
Podrška kampanji
Još jednom vas pozivamo da podržite #FreeAJStaff kampanju i da na Facebook i Twitter postavite sljedeći tekst:
“Al Jazeerini novinari Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed su u Egiptu osuđeni na sedam do deset godina zatvora zato što su radili svoj posao izvještavanja vijesti.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava, medijske kuće i američka vlada su se pridružili pozivu za njihovo oslobađanje. Ali gotovo 300 dana kasnije oni i dalje propadaju iza rešetaka.
Egipte, zar nije vrijeme da im vratiš slobodu?”
Izvor: Al Jazeera