Obama: SAD se neće boriti na kopnu u Iraku

Američki predsjednik Barack Obama izjavio je da američke trupe u Iraku neće učestvovati u kopnenim borbenim misijama.

”Oni će podržavati iračke snage na terenu dok se oni budu borili za svoju zemlju protiv terorista”, rekao je Obama u obraćanju američkim vojnicima u bazi MacDill na Floridi.

Obamina izjava dolazi nakon što je jučer američki general kazao da bi, ukoliko bude potrebno, mogao ”predsjedniku dati prijedlog koji bi mogao uključiti i angažovanje kopnenih snaga”.

”Da budemo jasni, ako dođemo do tačke gdje vjerujemo da bi naši savjetnici trebali pratiti iračke trupe u napadima protiv specifičnih meta ISIL-a [grupa Islamska država Irak i Levant], predložit ću to predsjedniku”, rekao je Dempsey na saslušanju senatskog Odbora oružanih snaga.

Borba ‘nije samo američka’

Američki predsjednik je poručio da borba protiv grupe ISIL-a ”nije i neće biti borba jedino Amerike”.

”Ovo nije američka borba protiv ISIL-a nego naroda te regije koji se bori protiv ISIL-a i svijet koji odbacuje ISIL”, rekao je Obama.

On je istakao da SAD želi pomoći iračkim snagama da povrate oduzete teritorije. Rekao je da su američki vojnici pomogli partnerima na terenu da prekinu opsade te spasili hiljade nevinih civila.

”Želimo oslabiti i uništiti ISIL sveobuhvatnom i trajnom strategijom borbe protiv terorizma”, kazao je Obama.

On je rekao da je više od 40 država dosad ponudilo pomoć u međunarodnoj koaliciji koja se bori protiv ISIL-a.

S identičnim porukama kao i Obama, američki državni sekretar John Kerry je pred Odborom za vanjske poslove američkog Kongresa izložio razloge zašto bi SAD trebao da krene u vojnu akciju protiv pripadnika grupe ISIL.

Vojna podrška, kaže Kerry, može doći u raznim oblicima.

Ponovio ja da “Ovo nije rat u Iraku kao onaj 1991. niti 2003. godine”, te da američke trupe neće ići u ovaj sukob.

Kerry je rekao da je od velike važnosti raditi protiv ISIL-a, s međunarodnim partnerima, te da djelovanje te grupe SAD prati od njenog osnivanja.

Strategija protiv grupe ISIL može uspjeti samo ako Irak ima jaku, inkluzivnu vladu, koja uključuje sve strane, izjavio je Kerry.

Republikanski članovi odbora Kerryjevo izlaganje su ocijenili kao neozbiljno, jer ništa od predstavljenog nije podrobno objasnio.

Kerry je otkrio da računa kako bi dio posla na terenu obavili umjereni pobunjenici u Siriji.

”Naše su procjene da sada postoji gotovo desetak hiljada pobunjenika koji se bore. Ako im možemo dati još bolju obuku, a mi procjenjujemo da možemo, s obzirom na hitnost ove situacije, ovaj program možemo podići na viši nivo. Hoće li za to trebati vremena? Da, svi smo to rekli. Ali smo uvjereni da situaciju na zemlji možemo promijeniti”, rekao je.

Ban za vodeću ulogu UN-a

Ranije je generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon pozvao na odlučnu akciju protiv ISIL-a, koji je zauzeo velike dijelove ove dvije zemlje.

“Pozivam međunarodnu zajednicu i sve utjecajne zemlje da dobro promisle i odlučno djeluju, vodeći računa o zaštiti civila”, rekao je Ban.

On nije kazao koje korake očekuje da će zemlje članice poduzeti, ali je pohvalio nedavne američke zračne napade na aktiviste grupe.

Cilj napada je bila pomoć opkoljenim civilima u Iraku.

Ban je istakao da su pripadnici ISIL-a prijetnja međunarodnom miru i sigurnosti, kao što je ranije ocijenilo Vijeće sigurnosti UN-a.

Dodao je da očekuje da će UN preuzeti vodeću ulogu u borbi protiv pobunjenika, prenosi Hina.

Diplomati UN-a sumnjaju da će Vijeće sigurnosti odobriti zračne napade na Siriju, jer se vjeruje da će Rusija, saveznica Sirije, uložiti veto na taj prijedlog.

Američki predsjednik Barack Obama će predsjedavati sastankom Vijeća sigurnosti 24. septembra, kada se očekuje usvajanje rezolucije o stranim borcima koji podržavaju ISIL.

Izvor: Al Jazeera iagencije 


Reklama