Dokazi o ratnim strahotama u Lugansku

U malom ukrajinskom selu južno od Luganska mogu se vidjeti dokazi o ratnim strahotama. Ukrajinski tenkovi su 13. augusta došli do Hrjaščuvatea i tu ostali dvije sedmice. Njihov boravak ovoj zajednici ostavio je trag koji će ostati godinama.
“Sedamnaest osoba je poginulo ovdje. Svi iz ove ulice su poginuli. Iz ove kuće, ove ovdje, i one tamo”, govori jedan od stanovnika ovog mjesta.
To je samo jedan događaj u haotičnom ukrajinskom povlačenju iz Luganska, kada se u nekoliko dana njihovo napredovanje zaustavilo. Do tada pobunjenici nisu imali oružje koje bi napravilo ovakvu štetu, javlja reporter Al Jazeere Harry Fawcett.
“Veličina ovog kratera ispod tenka pokazuje intenzitet gađanja kojem je ovo selo bilo izloženo. A vremensko razdoblje od sredine do kraja augusta podudara se s onim što smo vidjeli posvuda u istočnoj Ukrajini i što Vlada u Kijevu kaže da je rezultat naoružanja iz Rusije”, javlja Fawcett.
Sedmice bombardiranja
U samom Lugansku ulice su pune razrušenih zgrada, što svjedoči o sedmicama bombardiranja sa aerodroma koju je držala ukrajinska vojska. Gradske vlasti kažu da je više od 500 osoba poginulo u gradu i okolini – to je broj koji bi mogao narasti.
“Općenito, sada je tiho, ali postoji očekivanje da će rat opet doći. Dobro je što ne pucaju od kako je postignut dogovor o primirju. Do tada je samo bilo eksplozija za eksplozijom”, govori stanovnik Luganska Pjotr.
Samo šest od 50 škola u ovom gradu otvoreno je na početku ove školske godine. Dugo će trebati da se povrati pojam onog što je normalno djetinjstvo.
“Naša škola nije otvorena. Uništena je 14. augusta. Još jedna u susjedstvu je, također, bombardirana”, govori učenica Nastja.
Nakon svega što su porodice preživjele, teško se opustiti barem jedan dan.
“Nema garancije da borbe opet neće početi. Tako da ostajem u blizini, za svaki slučaj”, navodi Nataša.
Svuda se osjeća strah
Razredi nastavnica Elene i Tatjane su ispunjeni djecom iz drugih dijelova grada. Elena Tertičnaja predaje ukrajinski jezik, u gradu koji sada kontroliraju proruski separatisti.
“Bio Lugansk dio Ukrajine ili ne, to ništa ne mijenja. Ljudi su važni. Nacionalnost ne definira osobu”, ističe ona.
Ovaj uništeni grad sada radi šta se može obnoviti, uoči godišnjeg festivala u nedjelju. No, 50 kilometara kabla treba se zamijeniti prije no što opet počne opskrba grada strujom.
Uništena infrastruktura posvuda se treba izgraditi i svuda se osjeća strah da bi se borbe mogle nastaviti.
Izvor: Al Jazeera