OPCW: Hlor sistematski korišten u Siriji

Organizacija za zabranu hemijskog oružja saopćila je da je toksična hemijska materija, najvjerovatnije hlor, korištena “sistematski i u više navrata” kao oružje u napadima na sela na sjeveru Sirije ove godine.
“Opisi, fizičke svojstva, ponašanje gasa i znaci i simptomi koji proizilaze iz izlaganja gasu, kao i reagiranje pacijenata na liječenje navodi misiju OPCW-a na zaključak da je u pitanju toksična hemikalija – visoki stepen prisustva hlora, bilo čistog ili u smjesi”, navodi se u saopćenju te organizacije sa sjedišetem u Hagu, prenosi AFP.
Izvještaji o upotrebi toksične hemijske materije u Siriji uslijedili na osnovu zaključaka misije upućene na lice mjesta u cilju utvrđivanja činjenica, a na osnovu prijavljenih slučajeva u aprilu, mada je OPCW primio “bujicu novih optužbi” i u augustu ove godine, naveo je glasnogovornik te organizacije Michael Louhan i dodao da će nove prijave tek biti ispitane.
HRW ima ‘jake dokaze’
U inicijalnom izvještaju u junu navedeno je da “dokazi navode na vjerovanje” da je hlor korišten u vojnim napadima u selima Talmanes, Al-Tamana i Kafr Zeita u Siriji.
Francuska agencija navodi da je istraga o upotrebi hlora uslijedila pošto su Francuska i SAD optužili sirijske vladine snage da su koristile industrijske hemikalije u selu pod kontrolom pobunjenika.
Organizacija Human Tights Watsc je u maju saopćila da ima “jake dokaze” da su u aprilu ove godine sirijski vojni helikopteri bacili bombe s hlorom na istom pobunjeničkom selu koje je pomenuto u izvještaju OPCW-a.
Sirija nije morala prijaviti uskladištene zalihe hlora – slabotoksičnu materiju koji se može smatrati hemijskim oružjem ukoliko se koristi u vojnom napadu, jer je hlor u širokoj upotrebi u komercijalnim i domaćim potrebama.
Izvor: Agencije