Erdogan obećava nastavak puta razvoja

U Turskoj se u nedjelju održavaju predsjednički izbori. To će biti prvi put da Turci direktno biraju šefa države. Predsjednik je ranije biran posredno, u Parlamentu.
Najveći favorit, Recep Tayyip Erdogan, izuzetno je popularan među Turcima, ali ima i mnogo kritičara. Iz izbora u izbore, ipak, stranka koju vodi, osvaja sve više glasova.
Turski premijer sada poziva pristalice da ga promoviraju u predsjednika.
“Odlučan sam nastaviti gradnju nove Turske, kao predsjednik. Braćo, sestre – nemojte oklijevati u odlasku na birališta u nedjelju. Ako mi date mogućnost, ako me učinite predsjednikom, ovaj sveti put, koji je počeo u Istanbulu, prenijet ću na novu razinu”, obećava turski premijer Recep Tayyip Erdogan.
U Istanbulu je odrastao i postao gradonačelnik. Mandat je morao napustiti zbog citiranja stihova o džamijama kao kasarnama i vjernicima kao vojsci. Zbog toga je četiri mjeseca bio i u zatvoru.
Dolazak promjena
No, nastavio je politički rast. Infrastrukturni uspjesi u Istanbulu, ali i konzervativna orijentacija pomažu mu osvojiti izbore 2002. godine s novoutemeljnom Partijom pravde i razvoja.
U sekularnoj Turskoj, kao premijer, pojavio se s pokrivenom suprugom. Bilo je jasno kako stižu promjene, osobito kada je riječ o vjerskim simbolima, zbog čega su kod nekih rasle i sumnje.
No, s druge strane, zemlja je zabilježila nevjerojatan gospodarski rast te postala sedamnaesta ekonomija svijeta.
“Neki ljudi glasuju za Erdogana jer je karizmatičan ili njega i AK partiju smatraju konzervativnim. No, to nisu pravi motivi. Rezultati naših 12-godišnjih istraživanja pokazuju kako ga smatraju karizmatičnim vođom i stranka pobjeđuje zbog ekonomskih i društvenih pitanja”, kaže turski politički analitičar Adil Gur.
Premijerski mandati
Iza Erdogana su tri uspješna premijerska mandata, praćena i skandalima. Vlasti tvrde – namještenima. Objavljeni su snimci o planiranju uključenja Turske u rat u Siriji. Objavljivani su i podaci o korupciji vlasti. YouTube i Twitter bili su blokirani.
“Pitamo se koliko će daleko ići kako bi nam ograničili slobodu. Najprije Twitter, sada YouTube. Šta je sljedeće – Facebook? Pitamo se koliko će daleko ići i kada će se ovo okončati?”, kaže stanovnica Istanbula.
Protesti su izbili u parku Gezi u Istanbulu zbog planirane gradnje objekta osmanske arhitekture.
“Erdogan nastoji našu zemlju pretvoriti u islamsku državu, sa šerijatom. Mi to ne želimo. Mi smo ovdje za slobodu”, govorili su demonstranti.
Protesti su izazvali veliku pažnju u svijetu, ali vlast nisu značajno uzdrmali. Naprotiv, na bitnim lokalnim izborima AK Partija ostvarila je još bolji rezultat. Veliki dio Turaka proteste je promatrao je zbivanja s distance i kritički.
Sultan ili diktator
“Veoma je tanka linija između anarhije i demokratije. Moramo vjerovati u izborni sistem. Mogli su na drukčiji način izraziti nezadovoljstvo. Mogli su tražiti nove izbore, ako im je cilj zaista demokratija”, smatra sagovornica Al Jazeere.
Dio Turaka koji su izlazili na ulice, Erdoganu voli davati epitete kao što je sultan.
“Kažu: ‘Tayyip Erdogan je diktator’. Ako to kažu osobi čija je jedina želja služiti svojem narodu, onda na to nemam ništa reći”, odgovara turski premijer.
Erdogan je najavio reforme Ustava kojima će velike ovlasti dati predsjedniku. Na otvaranju stadiona u Istanbulu i sam je zaigrao s brojem 12 kao porukom kako očekuje biti 12. predsjednik Turske.
Ne tek simboličnim igračem u politici, što je dosad bila predsjednička uloga, nego onim koji će, kao i ondje na stadionu, igrati ozbiljnu igru.
Izvor: Al Jazeera