U Italiji zaraženo 800.000 stabala masline

Vijekovima duga tradicija uzgoja maslina na jugu Italije dovedena je u pitanje. Smrtonosna bakterija zahvatila je više od pola miliona stabala, a stručnjaci upozoravaju na to da ne postoji način da se njeno širenje zaustavi.
Za Cosima de Lucu ovo je obično doba berbe plodova jednogodišnjeg teškog rada. Jedan je od 1.000 uzgajivača maslina na jugu italijanske regije Puglie, koja je najveći proizvođač maslinovog ulja u zemlji. Ali, ove godine posao se doslovno raspada.
“Ovo je pandemija. Pogledajte, moja stabla su mrtva. I niko ništa ne poduzima. Prepušteni smo sami sebi”, kaže maslinar De Luca.
Xylella Fastidiosa, bakterija poznata u Americi, ali nikada ranije viđena u Evropi, glavni je krivac za smrt stabala. Nije jasno kako je dospjela u Italiju, ali se tačno zna kako se širi.
Brzo širenje zaraze
Reporter Al Jazeere Claudio Lavanga javlja da je prijenosnik bakterije livadna pjenuša, vrsta cvrčka.
“Naizgled je bezopasna, ali s obzirom na to da skače sa stabla na stablo, prenosi i bakteriju, od koje drvo na kraju istrune”, javlja Lavanga.
Do sada je zaraženo gotovo 800.000 stabala, što je 10 posto od svih maslinika u regiji. Procijenjena šteta iznosi više od 227 miliona eura. Naučnici pokušavaju obuzdati širenje bolesti, sijekući i paleći zaražena stabla – neka stara i po 500 godina. Ali, kažu kako je bolje spriječiti – nego liječiti.
“Naučnici iz Amerike za ovu bakteriju znaju već 150 godina, ali još nemaju nikakav vid terapije ili prevencije. Možete pokušati zaustaviti širenje bolesti, ali u Evropi ne postoji sistem karantina za biljke koje dolaze iz inozemstva”, kaže Maria Saponari, biljna patologinja.
Zaraza se još nije odrazila na kvalitet i cijenu maslinovog ulja iz Puglie. Ali, širi se veoma brzo i poljoprivrednici tvrde da se nešto mora hitno poduzeti kako stoljećima stara tradicija ne bi nestala.
Izvor: Al Jazeera