UN: Rat protiv ebole još nije dobiven

Koordinator Ujedinjenih naroda za borbu protiv virusa ebole David Nabarro u ponedjeljak je u Sierra Leoneu upozorio da je borba protiv epidemije u zapadnoj Africi “rat koji još nije dobiven” i mogao bi potrajati još pola godine.
Na konferenciji za novinare održanoj u Freetownu, doktor Nabarro je izrazio žaljenje što su brojne aviokompanije privremeno prekinule zračne linije prema zemljama u kojima je broj zaraženih virusom najveći, što “znatno otežava i čini gotovo nemogućom” misiju UN-a.
“Radimo u vanrednim uvjetima kako bismo što prije iskorijenili ovu bolest”, rekao je Nabarro, istaknuvši kako se epidemija ebole i dalje širi u mnogim dijelovima zemlje”.
“Borba protiv ebole nije samo borba, to je rat, koji zahtijeva efikasan angažman cijelog svijeta. Nadam se da će sve završiti za šest mjeseci. Hoćemo li dobiti ili izgubiti ovaj rat? Mogu vam samo reći da ga još nismo dobili”, kazao je britanski epidemiolog.
Umro ljekar Abraham Borbor
Liberijski ljekar umro je od ebole premda je primao terapiju eksperimentalnim lijekom “ZMappom”, objavili su lokalni mediji u ponedjeljak.
Ljekar Abraham Borbor bio je jedan od trojice ljekara koji su uzimali “ZMapp” u Liberiji, a zarazio se dok je liječio pacijente zaražene ebolom u bolnici “John F. Kennedy” u glavnom gradu Monroviji.
Kongo: Dvije ‘direktne’ žrtveNajmanje dvije osobe su umrle od virusa ebole u Demokratskoj Republici Kongo, a vlasti pozivaju građane na pojačane higijenske mjere prevencije, prenosi Anadolija.
Ministar zdravstva Konga Felix Kabange Numbi je saopćio da je virus ebole zabilježen u regiji Djere, u pokrajini Ekvador, na sjeverozapadu zemlje.
On je dodao da je analizom uzoraka uzetih od 13 osoba, koje su preminule od 11. augusta, utvrđeno da su dvije osobe umrle od direktnih posljedica obolijevanja od ovog virusnog oboljenja.
Liberijski ministar informiranja Lewis Brown rekao je da je Borborova smrt bila potpuno neočekivana.
“Normalno je hodao još jučer, a ljekari su se nadali da će u potpunosti ozdraviti”, kazao je Brown, prenose agencije.
Druga dvojica zaraženih ljekara i dalje se liječe eksperimentalnim lijekom.
Dvoje američkih zdravstvenih radnika zaraženih ebolom u Liberiji, Kent Brantly i Nancy Writebol, otpušteni su iz bolnice u Atlanti, SAD, nakon što su izliječeni zahvaljujući “ZMappu”.
Ipak, španski svećenik Miguel Pajares umro je od ebole u bolnici u Madridu iako je primao terapiju.
Britanski mediji su objavili kako je tamošnji zdravstveni radnik William Pooley, koji je zaražen ebolom u zapadnoj Africi, gdje je volontirao, počeo liječenje “ZMappom” u londonskoj bolnici.
Riječ je o prvom Britancu zaraženom ebolom nakon izbijanja epidemije u martu.
Japanci tvrde da su pronašli lijek
U međuvremenu su japanske vlasti potvrdile kako su razvile i proizvele lijek za virus ebola i spremne su za njegovu distribuciju.
Glasnogovornik japanske Vlade Yosihide Suga je saopćio da japanska kompanija i dalje vrši testiranja novoproizvedenog lijeka i da je već moguća njegova isporuka u regije koje je zahvatila epidemija virusa ebola, ali da je za to neophodan zahtjev i odobrenje Svjetske zdravstvene organizacije.
Suga je dodao da će lijek biti korišten samo u hitnim slučajevima dok SZO ne zatraži njegovu distribuciju za masovnu upotrebu.
Iz japanske kompanije je, također, saopćeno da su već zaprimili i narudžbe iz inozemstva, ali nisu naveli o kojim količinama i kojim zemljama je riječ.
U saopćenju se, također, navodi da kompanija raspolaže rezervama za liječenje više od 20.000 oboljelih.
Japanski stručnjaci su lijek razvili u vidu tablete, što će znatno olakšati njegovu upotrebu u siromašnim afričkim zemljama, a riječ je o mnogo praktičnijem lijeku od seruma koji su proizvele američke kompanije i pomoću kojeg je izliječeno dvoje oboljelih.
Ponestaju zalihe lijekova
Američki proizvođač “ZMappa” objavio je da je ostao bez zaliha tog eksperimentalnog lijeka, no britansko Ministarstvo zdravlja saopćilo je da radi na nabavci preostalih doza lijeka.
Do 20. augusta u zemljama zapadne Afrike ebolom je zaraženo ukupno 2.615 osoba.
Od ebole su u Liberiji umrle 624, u Gvineji 406, u Sijera Leoneu 392 i u Nigeriji pet osoba.
Više hiljada građana je u karantini zbog ovog opasnog virusa, čiji lijek još nije pronađen.
SZO je proglasio globalno vanredno stanje zbog virusa ebola.
Ova organizacija je, također, saopćila da korištenje eksperimentalnih lijekova u liječenju ebole ne izlazi iz okvira etičnosti i humanosti.
U centru SZO-a u Ženevi će 4. i 5. septembra biti održan sastanak solidarnosti u vezi s virusom ebola, gdje će se, također, razgovarati o načinima liječenja.
Izvor: Agencije