Naučnici uzgojili organ u tijelu miša

Organi u miševima narasli do pune veličine (Wikimedia)

Potpuno funkcionalan organ prvi put je uspješno uzgojen u životinji, kažu naučnici iz Škotske.

Grupa ćelija transplantovanih u miša razvila se u Timus (prsnu žlijezdu) – ključni dio imunološkog sistema.

Rezultati istraživanja koji su objavljeni u Nature Cell Biologyju mogli bi otvoriti nove alternative transplantaciji organa.

Istraživači su do sada uspješno uzgajali organe in vitro, u dobro kontrolisanim laboratorijskim okruženjima, ali uraditi takav poduhvat u kompleksnom životinjskom tijelu je posve drugi izazov.

Problem u veličini

Naučnici sa Univerziteta Edinburgh su to uspjeli „reprogramiranjem“ gena u ćelijama koje regenerišu tkivo.

Tim nije morao koristiti skele ili druge „prevare“ da izazovu rast; samo su ubacili ćelije i čekali. Nisu se pojavila ni očita ograničenja. Organi su potpuno narasli (u nekim eksperimentima su stizali samo do rane faze razvoja), a podjednako su efikasni u stvaranju T-ćelija, kao i izvorni organ.

Timus se nalazi u blizini srca i stvara komponentu imunološkog sistema T-ćelija koje se bore protiv infekcija.

Najveći problem je u veličini. Miševi nisu ni približno izazovni kao ljudi, a timus je jedan od najjednostavnijih organa u svim životinjama.

Bilo bi mnogo teže stvoriti novo srce ili nova pluća, ali ukoliko Univerzitet nastavi sa istraživanjima, rezultati bi mogli uzdrmati tržište transplantacije organa.

Pacijenti ne bi morali čekati donatore sa odgovarajućim tkivom, a ljudi, čiji je imunološki sistem oslabljen, (kao što su primaoci transplantacije koštane srži) mogli bi se brže oporavljati.

Naručivanje organa je još daleko, ali taj koncept više nije toliko u domenu naučne fantastike.

Izvor: Agencije


Reklama