Američki zračni napadi u Iraku nakon pokolja jezida

Američke letjelice izvele su napade nadomak najveće brane u Iraku, usmrtivši najmanje 15 boraca skupine Islamska država, javljaju reporteri Al Jazeere iz Iraka.
Nekoliko napada izvedeno je na sjeveru Iraka u subotu, uključujući i planinu Sinjar, odakle pristižu izvještaji o pokolju desetaka manjinskih jezida koji su počinili borci skupine Islamska država, prema navodima iračkih vlasti i lokalnih izvora.
Lokalni izvori navode da su američki zračni napadi izvedeni blizu brane u Mosulu početak američke vojne operacije čiji je cilj pomoći kurdskim borcima da preuzmu kontrolu nad tim područjem od skupine Islamska država.
”Naši izvori iz redova boraca Pešmerga kažu da i oni pokušavaju doći na to područje. Dok SAD bombardira te pozicije, kurdske snage pokušavaju ponovno preuzeti dijelove teritorija pod kontrolom boraca skupine Islamska država”, javila je iz Erbila reporterka Al Jazeere Zeina Khodr.
Zeina Khodr o zračnim udarima na Islamsku državu
Irački i jezidski dužnosnici, koje citira nekoliko zapadnih medija, izvijestili su o pokolju koji je u petak izvela skupina Islamska država u selu Kocho, 40-tak kilometara od Sinjara.
Prema njihovim navodima, pobunjenici su ubili ili oteli nekoliko desetaka jezida nakon što su ih silili da se preobrate na islam, prema informacijama koje nisu potvrđene iz nezavisnih izvora, u noći s petka na subotu.
Novinarima nije dozvoljen pristup ovom selu.
Masovna ubistva
Informaciju o masovnom ubojstvu najmanje 80 jezida u selu Kocho potvrdio je i visoki kurdski dužnosnik Hoshyar Zebari, bivši ministar vanjskih poslova Iraka, rekavši kako su pripadnici skupine Islamska država “počinili masakr nad narodom”.
“Stigli su automobilima i počeli ubijati. Vjerujemo da je to zbog njihova uvjerenja: preobrati se ili budi ubijen”, rekao je Zebari.
Jedan jezidski zastupnik i još jedan visoki kurdski dužnosnik također su kazali da su se ubojstva dogodila i da je više od stotinu žena iz tog sela zarobljeno.
“U selu smo pronašli veliki broj tijela mrtvih. Stigli smo do dijela sela Kcsho, ali došli smo prekasno. Posvuda su ležali leševi. Uspjeli smo izvući samo dvoje živih. Ostali su ubijeni”, ispričao je jezidski borac Mohsen Tawwal u telefonskom razgovoru za AFP.
Jezid Mahama Halil rekao je da je razgovarao sa seljacima koji su preživjeli napad te su mu rekli kako su ubojstva trajala sat vremena.
Stanovnik jednog obližnjeg sela rekao je da mu je borac skupine Islamska država iz tog područja pričao o tome.
“Rekao mi je da su pripadnici te skupine pet dana nastojali uvjeriti seljake da se preobrate na islam i da im je o tome održano dugo predavanje. Tada je rekao da su muškarci skupljeni i ubijeni. Žene i djevojke vjerojatno su odvedene u Tal Afar, jer se ondje nalaze strani borci”, prepričao je.
Rezolucija UN-a
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda prethodno je usvojilo rezoluciju kojom se želi zaustaviti napredovanje pobunjenika u Iraku, nakon čega je SAD izveo nekoliko udara na položaje skupine Islamska država, osumnjičene za nove smrtonosne napade na jezidsku manjinu na sjeveru zemlje.
Rezolucija Vijeća sigurnosti, usvojena jednoglasno neposredno nakon što je dosadašnji irački premijer Nouri al-Maliki pristao predati vlast, zahtijeva hitno razoružanje i raspuštanje skupine Islamska država i Al-Nusra fronta u Siriji.
Riječ je o najkonkretnijoj i najopsežnijoj mjeri koju je dosad poduzelo Vijeće sigurnosti spram napredovanja skupine Islamska država.
Tekst je svrstan pod Poglavlje VII Povelje UN-a, što omogućuje pribjegavanje sankcijama, čak sili, kako bi je se primijenilo, ali zasad ne dopušta vojnu akciju.
Rezolucija je na “crnu listu” stavila šest vođa skupine Islamska država, među kojima je i emir Abu Muhammad al-Adnani, njen glasnogovornik, a kojeg se opisuje kao jednog od najutjecajnijih dužnosnika bliskog vođi Abu Bakru al-Baghdadiju.
Izvor: Al Jazeera i agencije