Trg Tiananmen: Zabrana obilježavanja godišnjice

Kineske vlasti rasporedile su u srijedu snažne policijske snage oko Trga Tiananmen u Pekingu, kako bi spriječile svaki pokušaj obilježavanja godišnjice krvavog gušenja prodemokratskih protesta prije 25 godina, dok je Washington pozvao na oslobađanje više desetaka Kineza u preventivnom pritvoru.

U Hong Kongu se tokom večeri očekuje približno 200.000 osoba na komemorativnom obilježavanju događaja. U nekadašnjoj britanskoj koloniji godišnjica se obilježava još odlučnije, uprkos strogoj cenzuri, koja je na snazi svaki put kad se radi o jubilarnoj godišnjici.

Najmanje 66 osoba stavljeno je u kućni pritvor ili izmješteno iz glavnog grada kako se bližio 4. juni, javio je Amnesty International. Stranim novinarima policija je zaprijetila odmazdom ako pokušaju pokrivati 25. godišnjicu, prenosi Hina.

U srijedu su pristup Trgu Tiananmen strogo nadzirale snage sigurnosti, koje su provjeravale identitet Kineza i stranih turista.

Specijalna policija, žandarmerija i agenti u civilu osiguravaju ogroman trg u centru glavnog grada, a uz njegove rubove i na okolnim ulicama na svakih pedesetak metara razmještena su policijska i vatrogasna vozila, te vozila hitne pomoći.

Stroga kontrola

Strogo se kontroliraju svi koji žele doći na Tiananmen, a posebno se kontroliraju stranci koji ne mogu proći bez pasoša.

U noći s 3. na 4. juni 1989. prostor nasuprot ulazu u Zabranjeni grad bio je poprište najsmrtonosnije vojne represije nekog narodnog pokreta u Pekingu od osnivanja Narodne Republike Kine 1949. godine.

Više desetaka hiljada vojnika, uz podršku stotina tenkova, preuzelo je trg koji su sedam sedmica zauzimali studenti i narod zahtijevajući slobodu i demokratiju. U napadu je poginulo više stotina osoba, pa čak i više od hiljadu prema nezavisnim izvorima.

Svako spominjanje događaja strogo je zabranjeno i cenzurirano, te je dobar dio kineske mladosti odrastao u potpunom neznanju o tim događajima.

U utorak je SAD od Kine tražio da oslobodi sve aktiviste koje je nedavno zatvorila, kako se bližila godišnjica.

Glasnogovornica State Departmenta Marie Harf naglasila je da je Kina zemlja u punom razvoju te bi više mjesta trebala dati političkom dijalogu, dok su snage u Pekingu pojačale cenzuru i represiju zadnjih dana.

“Jasno smo pozvali kineske vlasti da puste sve aktiviste, novinare i pravnike koji su zatvoreni uoči 25. godišnjice” Tiananmena, izjavila je Harf.

Nova generacija, novi problemi

Adrian Brown, Al Jazeerin dopisnik iz Kine, 1989. godine je izvještavao sa protesta na Tiananmenu. 

Prije 25 godina kineski studenti zahtijevali su političke promjene. Četvrt stoljeća kasnije događaji iz 1989. godine su tabu tema za mnoge studente u Kini.

“Ne želim pričati o tome”, kaže jedan mladić.

“U suštini, moj stav je neutralan”, kaže drugi. “Nisam na strani Vlade, ali ni studenata.”

Mladi Kinezi danas imaju drugačije brige i sve veća očekivanja kad je riječ o zaposlenju. Wang Qian rođena je mjesec dana nakon masakra na Tiananmenu. Došla je na sajam zapošljavanja, nadajući se da će naći dobar posao, s platom od najmanje 500 eura, javlja Brown.

“Veoma malo znam o tom poglavlju naše historije. Jedan od razloga je to što me politika ne interesira. Drugi je to što se ne spominje u historijskim knjigama koje sam čitala”, kaže Wang Qian.

Zheng Xiaotao rođena je tri mjeseca prije studentskih protesta. Danas vodi prodavnicu specijaliziranu za odjeću i opremu za skateboardere. Zna šta se desilo u Pekingu prije 25 godina, ali kaže da njenu generaciju to ne zanima.

“Prije 25 godina mladi su željeli imati dovoljno hrane i da im bude toplo. Danas većina želi živjeti sa stilom i isticati svoju osobnost”, kaže ona.

Trećina mladih nezaposlena

Današnji studenti odrasli su u dobu naglog ekonomskog razvoja Kine. I među njima ima nezadovoljnih, ali svjesni su da ne mogu promijeniti politički sistem.

“Studenti se klone politike, jer na taj način žele zaštititi vlastite interese i živote. Znaju koliko riskiraju ako se uključe u politiku”, kaže Jean-Pierre Cabestan sa Baptističkog univerziteta u Hong Kongu.

Kina danas ima deset puta više mladih s fakultetskom diplomom nego prije 25 godina. Međutim, trećina ih je nezaposlena, jer se ne otvara dovoljno radnih mjesta za njih.

Iako nema mnogo naznaka da se žele uključiti u politički aktivizam, to bi se moglo promijeniti ako stopa nezaposlenosti mladih s visokom stručnom spremom nastavi rasti.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama