EU suspendirao izgradnju Južnog toka

Europska komisija je suspendirala projekt izgradnje ruskog plinovoda Južni tok na teritoriju Europske unije.
Iz Bruxellesa pojašnjavaju kako radovi na plinovodu nisu blokirani, ali da se trebaju revidirati ugovori sklopljeni između Rusije i zemalja članica Europske unije.
Europska komisija tvrdi da se pri natječaju za izradu radova u Bugarskoj pogoduje bugarskim i ruskim tvrtkama.
Zbog Južnog toka početkom godine osnovane su radne grupe Europske komisije i Rusije.
EK: Kršenje zakona u Bugarskoj
Skupine su održale dva sastanka, ali bezuspješno. Rusija je inzistirala da se na Južni tok ne primjenjuje Treći energetski paket, na što Bruxelles nije pristao.
Jelica Putniković o suspenziji
“Moramo reći da, budući da se u pitanje dovodi Treći energetski paket Svjetske trgovinske organizacije, Rusija potkopava temelje te radne skupine. U skladu s tim, Europska komisija je predložila, s ciljem europske sigurnosne strategije, suspenziju projekta Južni tok dok u potpunosti ne budu poštovani zakoni Europske unije te da se projekt ponovno evaluira u skladu s europskim sigurnosnim prioritetima. Dakle, mi ne blokiramo Južni tok, već želimo da bude u skladu sa zakonom Europske unije”, izjavila je Sabine Berger, glasnogovornica povjerenika za energiju.
Europska komisija već je poslala službeno pismo bugarskim vlastima, tražeći informacije o kršenju zakona o tržišnom natjecanju.
“Naša glavna briga je da tvrtka ‘Južni tok Bugarska’, osnovana zbog projekta, dodijeli ugovor da se osmisli, financira i izgradi plinovod bez transparentnih postupaka tržišnog natjecanja koji se očekuje u takvim slučajevima. Europski ugovor kaže da se načela transparentnosti, nediskriminacije i jednakosti moraju poštivati”, poručuje Antoine Colombani, glasnogovornik za tržišno natjecanje.
Prihvatanje odluke ili rizik od tužbe
Bruxelles je također našao propust u nepoštivanju zakona o javnoj nabavi.
“Međuvladin ugovor omogućuje ‘Južnom toku Bugarska’ da za podizvođače radova ide na ruku ruskim i bugarskim tvrtkama koje se budu natjecale za izvođenje radova, a da to nije objavljeno u Narodnim novinama. To što se olakšava bugarskim i ruskim tvrtkama i što nije objavljeno u Narodnim novinama također nije u skladu s zakonom o javnim nabavama”, rekao je Colombani.
Bugarski ministar energije u izjavi za nacionalnu televiziju nije se uzrujavao.
“Ne vidim to kao dramu. Ako vidite kršenje postupka u području energetike, naći ćete da gotovo svaka država članica EU-a ima barem jedno. Ako postoji kršenja EU pravila, bit će uklonjena”, poručio je.
Ako ne posluša odluku Europske komisije, Bugarska riskira tužbu na Europskom sudu pravde.
Izvor: Al Jazeera i agencije