Tone gumenih papuča zagađuju Indijski okean

Indijski okean izuzetno je zagađen, ponajviše papučama. Tone gumenih japanki i drugog otpada svake godine završe na kenijskim plažama.

Reporterka Al Jazeere Catherine Soi posjetila je grupu žena koje ih skupljaju kako bi očistile plaže i prehranile obitelji.

Svakog jutra, nakon što se vode Indijskog okeana povuku, žene iz sela Mukwira na otoku Wasini odlaze na obalu i skupljaju smeće koje je okean ostavio iza sebe.

Mwenesi Salim Mrafu predvodi grupu žena koje pokušavaju prehraniti porodice.

Kazala je: “Počele smo ovo raditi zato što su naš okean i plaže veoma prljavi. Razmišljale smo kako riješiti problem i odlučile skupljati japanke koje ćemo pretvarati u ukrase.”

Situacija je ista duž cijele kenijske obale, ne samo na Wasiniju.

“Tokom plime, voda se penje nekoliko metara na plažu. Iza sebe ostavlja gomile smeća iz zemalja koje dijele Indijski ocean. Tu su plastične boce iz Tanzanije, sa Sejšela i iz mnogih drugih zemalja. A zatim imamo japanke… mnogo japanki”, izvijestila je Soi.

Veliki zagađivači

Nakon plastike, japanke su drugi najveći zagađivač Indijskog oceana.

Za nekoliko sati, žene završavaju posao za taj dan. Ono što su prikupile i odnijele samo je djelić nagomilanog smeća.

U svojim dvorištima čiste japanke iz zemalja za koje su čule, ali koje nikad nisu posjetile. Zatim od njih prave ukrase.

Neke od japanki završe u glavnom gradu Nairobiju. Ocean Sole, kompanija koja sarađuje sa ženama iz Mukwira, pretvara ih u prava umjetnička djela.

Njihovi proizvodi prodaju se u Sjedinjenim Američkim Država, u trgovinama i zoološkim vrtovima.

Julie Church, osnivačica kompanije Ocean Sole, rekla je: “Poenta ideje su trgovina i pronalazak rješenja globalnog problema zagađenja okeana, zasnovanog na trgovini. Ovo je afričko rješenje tog globalnog problema.”

U radionici u Keniji žene čine sve što mogu kako bi pomogle. Ono što rade vide kao novi, zabavan način da zaštite plaže i smanje siromaštvo.

Izvor: Al Jazeera


Reklama