Kinezi pokreću napuštene pogone u Daytonu

Gradovi širom američkog Srednjeg Zapada, nakon godina ekonomskog nazadovanja, konačno dobijaju malo energije za naprijed. I to od Kine. Sada su kineske kompanije te koje troše veliki novac selidbom svoje proizvodnje u inozemstvo.
U američkom gradu Daytonu, u Ohiju, jedna takva investicija dočekana je uz toplu dobrodošlicu.
Dayton i okolni gradovi su u tolikoj mjeri zavisili od američkih autoproizvođača da je, kada je General Motors zatvorio svoj pogon 2008, to značilo raspadanje asfalta, hrđu na ogradama i 4.000 nezaposlenih radnika.
Sada kineski proizvođač automobilskih stakala Fuyao ponovo otvara napušteni pogon sa 280 miliona dolara, uz početnih 800 radnih mjesta.
Ponuđena radna snaga
„Ne možete a da ne poželite dobrodošlicu stranim investitorima. Ako hoćete da se vaši gradovi i zajednice razvijaju, morate biti otvoreni za strane investicije. Našu zemlju su izgradili imigranti. Ako ste sada protiv njih, šta mislite gdje je vaša porodica bila prije 200 godina“, kaže David Burrows iz Dayton Developmenta.
Kineski konglomerati su, u težnji da povećaju svoje globalno prisustvo, novi investitori u SAD-u: od hotela na obali jezera Toledo do dogovora za gradnju pogona za obradu bakra u Alabami.
Gradić Moraine je kompaniju Fuyao privukao ponudom onoga što ima u izobilju – radnom snagom i industrijskim pogonima.
„U prednosti smo jer imamo četiri miliona kvadrata na raspolaganju i hiljade kvalificiranih radnika. Mislim da je ovo sjajna prilika i da ćemo privući još stranih investitora“, kaže Michael Davis iz Gradske uprave.
A taj plan dao je nadu lokalcima da će sve manje kapija na preduzećima imati katanac.
Izvor: Al Jazeera