Parlament Slovenije izglasao povjerenje Virantu

Nakon maratonske rasprave, duže od 10 sati, slovenski je parlament izglasao povjerenje ministru unutarnjih poslova Gregoru Virantu, koga se optužuje za korištenje poznanstava kako bi kupio jeftinije avionske karte.
Za Virantov odlazak glasovalo je 39 zastupnika, javlja Al Jazeerina reporterka Jasmina Kos te napominje kako je za smjenu nedostajalo sedam glasova. Za ostanak Viranta na dosadašnjoj poziciji ruku su digla 23 zastupnika, no određeni broj nije glasovao jer je dio predstavnika Pozitivne Slovenije odlučio bojkotirati glasovanje i izašao iz dvorane.
Zbog veoma ozbiljne krize u vladajućoj koaliciji, ranije je tijekom dana premijerka Alenka Bratušek najavila da će i sama zatražiti glasovanje o povjerenju njoj kao premijerki, pa samim tim i cijeloj Vladi.
Godinu i dva tjedna otkako je u Sloveniji imenovana jedanaesta po redu vlada, odnosi unutar vladajuće koalicije nikada nisu bili lošiji. Nijedna stranka nije voljna odstupiti od obrane svojih birača, pa je Slovenija na raskrižju – nastaviti s političkim nadmudrivanjima ili zajedno osmisliti mjere štednje.
Izglasavanje povjerenja ministrima, inače, nije nova praksa u Parlamentu Slovenije, pa se „na piku“ oporbe našao ministar unutarnjih poslova Gregor Virant, koga optužuju za korištenje poznanstava kako bi kupio jeftinije avionske karte.
Kriza u Vladi Slovenije
No, nije samo oporba protiv ministra Viranta, nego se najavljuje kako će za smjenu dići ruku i šest zastupnika vladajuće Pozitivne Slovenije.
„Ako lažeš pred državnim organom, što je on učinio kad je govorio da nema ništa s aviokartama, to je prema zakonu kazneno djelo koje bi policija trebala progoniti“, ukazuje Jožef Kavtičnik, zastupnik Pozitivne Slovenije.
Vlada promijenila pet ministara
Al Jazeerina Jasmina Kos podsjeća na to kako je, otkako je prije godinu preuzela vlast, jedanaesta vlada Slovenije imala pet interpelacija, te dodaje da se govori i o šestoj – protiv ministra obrane.
„Vlada je promijenila već pet ministara, a šestog, u resoru zdravlja, još traži. Tenzije između četiri koalicijske stranke porasle su otkako je odlukom Ustavnog suda povučen porez na nekretnine, čime se stvorila rupa u proračunu od 200 milijuna eura“, javlja Kos.
Premijerka je proračunsku rupu planirala pokriti novim povećanjem PDV-a, no sada je odustala i radije će popraviti Ustavnom sudu sporan zakon o porezu na nekretnine.
No, prije nego što spasi gospodarstvo, mora spašavati koaliciju.
„Kriza nije više svjetska, ponajprije je slovenska. I nije gospodarska, nego politička. Zato ću zatražiti glasovanje o povjerenju sebi kao predsjednici Vlade, kako bih provjerila jesmo li još spremni raditi zajedno za dobrobit Slovenije i njezinih građana“, poručila je Bratušek.
Mogući vanredni izbori
Građani, odnosno birači, krizu itekako osjete, pa svaka stranka brani svoje i ne popušta.
„Ni u kom slučaju se naša stranka neće složiti s rezanjem prava umirovljenika, jer su mirovine već zamrznute. Građani ne dobivaju regrese, a neki su ostali i bez određenih socijalih primanja“, kaže Franc Jurša, predsjednik Kluba zastupnika DESUS-a.
Rješenje za gospodarsku i političku krizu vladajuća koalicija tražit će i na sastanku u nedjelju.
No, može li ova vlada dočekati redovne izbore krajem sljedeće godine? Analitičar Aleksandar Žerdin kaže da će „teško izdržati jer je antagonizam između vladajuće i manjih koalicijskih stranaka veoma velik“.
Stranački šefovi prvo moraju spriječiti raspad državne blagajne, kako ne bi došlo do raspada vladajuće koalicije, dodaje Kos.
Javlja i kako će cijeli postupak interpelacije u slovenskom Državnom zboru trajati još satima, prije nego što zastupnici dobiju priliku glasovati o povjerenju ministru Virantu.
Navodno bi rasprava mogla potrajati 13 sati, pa bi se o svemu trebalo odlučiti tek u kasnim večernjim satima.
Izvor: Al Jazeera