Snimak: Korejski kapetan bježi sa trajekta

Izvor: Obalna straža Republike Koreje
Obalna straža Južne Koreje objavila je snimak na kojem se vidi kako kapetan trajekta “Sewol” napušta brod odmah nakon nesreće u kojoj je poginulo, odnosno nestalo, više od 300 ljudi, većinom učenika jedne srednje škole.
Kada je trajekt počeo tonuti, rečeno im je da ostanu u svojim kabinama i čekaju daljnje upute.
Ronioci još pokušavaju pretražiti cijelu olupinu putničkog trajekta, koji se 16. aprila prevrnuo i potonuo na putu prema otoku Jeju, dok se u njemu nalazilo ukupno 476 ljudi.
Do sada je pronađeno 188 tijela poginulih putnika, dok se njih 114 i dalje vodi kao nestali.
Kapetan Lee Joon-seok i drugi članovi posade koji su napustili brod nakon nesreće uhapšeni su zbog nemara.
Strah da tijela neće biti pronađena
Lee je optužen i da je poduzeo preveliku promjenu smjera bez usporavanja.
U subotu je izvršen pretres nekoliko mjesta, uključujući ured računovođe koji sarađuje s Chonghaejin Marine Co. Ltd., kompanijom koja je bila nadležna za “Sewol”.
Pretres je izvršen i u stanu Yoo Byung-una, člana porodice u čijem je vlasništvu Chonghaejin, a zaplijenjen je još jedan trajekt kompanije te je utvrđeno da čamci za spašavanje nisu radili kako treba.
Južna Koreja je u ponedjeljak zamolila Japan i Kinu da je obavijeste ako voda izbaci tijela žrtava potonuća trajekta na njihove plaže, prenosi AFP, dok rastu strahovanja da mnoga tijela žrtava nikada neće biti pronađena.
Napore ronilačkih timova ometaju loše vrijeme i opasni uvjeti, pa je od petka, uprkos operaciji koja je ukupno trajala čak 60 sati, pronađeno samo jedno tijelo.
Zbog olujnog vremena i jakih morskih struja, spasioci strahuju da je većinu tijela voda odnijela daleko od mjesta nesreće.
Premijer podnio ostavku
U akciji potrage za nestalima angažirani su helikopteri, ratni brodovi, patrolni čamci i brojne ekipe spasilaca.
Južnokorejska novinska agencija Jonhap prenijela je da je pretraga koncentrirana na radijus od osam kilometara oko olupine trajekta.
“Zamolili smo Kinu i Japan da nas kontaktiraju ako, nekim slučajem, pronađu neidentificirana tijela na svojoj obali”, prenijela je ta agencija izjavu neimenovanog zvaničnika.
Ronioci su 12 dana poslije tragedije uspjeli pretražiti otprilike trećinu od ukupno 111 kabina na potonulom trajektu.
Vlada u Seulu, kao i gotovo svi drugi organi vlasti, bili su proteklih dana izloženi oštroj kritici javnost zbog tragedije, odnosno načina na koji je provedena akcija spašavanja, a premijer Južne Koreje Chung Hong-won je u nedjelju zbog toga podnio ostavku.
Izvor: Agencije