Efikasno rješavanje otpada iz restorana

Amerikanci su najrastrošniji ljudi na svijetu. U Sjedinjenim Američkim Državama se gotovo trećina svih namirnica baca, pa se procjenjuje da se tako godišnje baci 161 milijarda dolara. Poslovni model jedne zajednice u sjevernoj saveznoj državi Vermont nudi rješenje.

Restoran Wayside u gradiću Montpilier poznat je kao jedan od najboljih i najprometnijih restorana. Svake sedmice ovdje jede više od 1.000 ljudi. Kada su gradski službenici predložili da restoran počne reciklirati hranu, vlasnici su bili nezadovoljni.

“Rekao sam: ‘Nema šanse’, previše smo zauzeti da bismo odvajali vrijeme za đubrivo”, govori jedan od njih – Ryan Zecchinelli. Međutim, predomislio se kada je otkrio da recikliranje ostataka hrane znači više novca u kasi.

Besplatna reciklaža

Gradski odvoz smeća se plaća, dok je odvoz smeća u pogone za reciklažu besplatan.

“Skupljamo ostatke hrane zbog toga što se oni na deponiji pretvaraju u metan, jedan od najvećih uzročnika globalnog zagrijavanja. Ostatke hrane recikliramo, te od njih pravimo đubrivo za zemlju”, ističe direktorica Gradske deponije Cassandra Hemenway.

Međutim, ovdje nije riječ samo o ekološkoj osviještenosti. Jedan od problema je prostor. Jedina gradska deponija u Montpilieru brzo se puni i skupa je za vođenje. To je problem sa kojim se suočavaju brojne države širom SAD-a.

Jedno od rješenja ponudila je upravo jedna farma – hranu koji gosti restorana nisu pojeli pojest će kokoši, te zauzvrat proizvesti jaja.

“Odlaganje hrane na deponije ogroman je gubitak vrijednosti namirnica. Mi pretvaramo ovaj, inače protračeni resurs, u hranu već prvog dana”, kaže Karl Hammer iz Vermont Composta.

Isplative promjene

Iako su prošli kroz kompletnu reorganizaciju poslovanja, vlasnici restorana Wayside kažu da se promjena isplatila.

“Proizveli smo tone i tone đubriva samo od recikliranja ostataka hrane”, navodi Zecchinelli.

Država planira tu metodu reciklaže uvesti kao obavezu i za privatna domaćinstva, s ciljem da do 2020. godine u potpunosti iskorijene ostatke hrane s gradskih deponija. Jednostavan princip koji se može primijeniti svugdje u svijetu, uz mali napor svakog pojedinca.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama