Janukovič: Neka i opozicija učini ustupke

Nakon što su ukrajinske vlasti pustile uhićene sudionike prosvjeda, predsjednik Viktor Janukovič je danas zatražio da i oporba učini neke ustupke.
“Ne želim voditi rat. Želim sačuvati državu i da ona nastavi sa stabilnim razvojem. Tražimo od oporbe da i ona učini neke ustupke”, izjavio je Janukovič u jednom televizijskom intervjuu, prenosi Tanjug agenciju AFP.
Nije vjerojatno da će njegov poziv imati odaziv kod prosvjednika, koji već više od dva mjeseca okupiraju središnji kijevski Trg neovisnosti i okolne državne zgrade.
Antivladini prosvjedi bjesne u Ukrajini od studenog, tj. otkad je Janukovič odbacio trgovački sporazum s EU-om i opredijelio se za jačanje veza sa Rusijom, što je razbjesnilo dio stanovništva naklonjen Zapadu.
Pušteni svi demonstranti
Tužiteljstvo Ukrajine priopćilo je da je oslobođen i posljednji od 234 prosvjednika privedenih tijekom antivladinih prosvjeda u toj zemlji, javlja Anadolija.
Ukrajinski vrhovni tužitelj Viktor Pšonka objavio je kako su iz pritvora puštene 234 osobe uhićene između 26. prosinca i 2. veljače.
Naveo je da će i sve optužbe protiv njih biti povučene u roku jednog mjeseca, počevši od 18. veljače, ukoliko bude ispunjen uvjet iz Zakona o amnestiji da prosvjednici napuste sve javne zgrade koje su okupirali.
Prosvjed, međutim, ne pokazuje znakove gašenja. Prosvjednici podižu nove i utvrđuju stare barikade na Trgu neovisnosti, a bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko je u intervjuu za jedan tjednik izjavila kako bi ih mogao zadovoljiti samo odlazak Janukoviča.
Za nedjelju najavljen veliki protest
“Jedina tema pregovora s Janukovičem su uvjeti njegova odlaska”, istaknula je Timošenko.
Za nedelju u podne zakazan je veliki prosvjed pristaša oporbe čiji je cilj, prema priopćenju stranke Julije Timošenko, “mirna ofenziva aktivista” kako bi se ispunili zahtjevi prosvjednika. Ništa nije rečeno o formi te “mirne ofenzive”.
Osim što traži odlazak Janukoviča i prijevremene izbore, oporba se zalaže i za osnivanje “nove prozapadne vlade”.
Oporbenom lideru Arseniju Jacenjuku je već nuđeno mjesto premijera, za koje je on rekao da bi ga mogao prihvatiti ukoliko ključna mjesta u vladi budu, također, imali predstavnici oporbe.
Jacenjuk želi da se usvoje i ustavni amandmani kojima bi se smanjila moć predsjednika na račun parlamenta i vlade, ali pregovori o takvoj reformi, čini se, stagniraju.
Napetosti na relaciji Rusija – Zapad
U međuvremenu, pitanje Ukrajine izaziva porast napetosti između Rusije i zapadnih zemalja. Na današnjoj tiskovnoj konferenciji povodom posjeta njemačkog ministra vanjskih poslova Franka Waltera Steinmeiera Rusiji, njegov ruski kolega Sergej Lavrov konstatirao je kako EU u biti pokušava, gurajući Ukrajinu u jednome pravcu, proširiti svoju “sferu utjecaja” na tu zemlju, iako tvrdi da Ukrajinci imaju izbor opredijeliti se između Unije i Rusije.
Na to je ministar Steinmeier rekao kako se u Ukrajini ne odigrava geopolitička partija šaha. “Moramo dozvoliti Ukrajincima da izaberu vlastiti put”, istaknuo je Steinmeier.
Očekuje se, inače, da nekoliko ukrajinskih oporbenih lidera u ponedjeljak otputuje u Berlin na sastanak sa kancelarkom Angelom Merkel.
Izvor: Agencije