Ekskluzivno: Kenijski policajci priznali vansudska smaknuća

Pojedini članovi kenijske policije priznali su da su vršili egzekucije. U ekskluzivnom razgovoru za Istraživački odsjek Al Jazeere, policajci govore o svom učešću u programu kenijske Vlade koji je imao za cilj uklanjanje osumnjičenih muslimanskih radikala.

“Makaburi je jedan od 21 osumnjičenog radikalnog muslimana koje je kenijska policija navodno ubila 2012. Prošle godine razgovarao sam s njim. Tada je predvidio da će ga ubiti”, izvijestio je Simon Boazman, reporter Al Jazeere.

“Ja sam žrtva terorizma. U opasnosti je moj život”, kazao je tada Makaburi.

Istraživački odjel Al Jazeere dobio je ekskluzivne izjave policajaca koji su učestvovali u vansudskim smaknućima. Potvrdili smo da su svi oni bili članovi kenijske jedinice za borbu protiv terorizma i pristali na zaštitu njihovog identiteta.

Pomoć Britanije i SAD-a

“Makaburija je ubila policija. Egzekucije su u Nairobiju planirali visokopozicionirani policijski i vladini službenici”, kazao je sagovornik Al Jazeere.

“Od početka službe ubio sam više od 50 ljudi”, navodi drugi policajac.

“Svaki dan bih čuo da je neko od osumnjičenih eliminiran. Govorimo o blizu 500 ljudi, ali taj broj nije konačan”, ističe jedan od kenijskih policajaca, čija se izjava odnosi na jednogodišnji period.

Britanija i SAD osiguravaju milione dolara za obučavanje i opremanje kenijske policije u borbi protiv terorizma.

Policajci tvrde da zapadne sigurnosne agencije znaju za ta ubistva jer su u nekim slučajevima osigurale informacije, kao što stoji u policijskim izvještajima do kojih je Al Jazeera došla.

Krivična odgovornost

Čelni čovjek Međunarodne advokatske komore kaže kako ove izjave predstavljaju neosporan dokaz da su pojedinci iz zapadnih država bili saučesnici u ovim ubistvima te da bi protiv njih mogle biti podignute tužbe.

“Ako postoje pojedinci koji ne samo da su obučavali nego i vodili te nadzirali ubistva određenih ljudi i birali mete, tu je onda riječ o krivičnoj odgovornosti”ističe Mark Ellis iz Međunarodne advokatske komore.

U britanskom Ministarstvu vanjskih poslova ističu kako su svjesni tih navoda, ali odbacuju bilo kakvu umiješanost. S druge strane, kenijska policija negirala je postojanje programa takvih egzekucija.

Više o ovoj priči donosimo u specijalnoj emisiji “Al Jazeera istražuje” – pogledajte film “Kenijski odredi smrti”.

Izvor: Al Jazeera


Reklama