Međunarodni krivični sud na udaru kritika

Međunarodni krivični sud potrošio je više od milijardu dolara, a pred sudom je raspravljan 21 slučaj (Reuters)

Međunarodni krivični sud u Hagu (ICC) od osnivanja je izložen stalnim kritikama na račun rada, a protiv većine optuženih još nije pokrenut sudski postupak.

U dvanaest godina rada sa budžetom od stotinu miliona dolara godišnje, sud je donio samo dvije osuđujuće presude.

Sud je nastao kako bi se širom svijeta kaznili zločini genocida, zločini protiv čovječnosti i oni počinjeni u ratu, a kritičari kažu da ti ciljevi nisu ispunjeni.

“To je posljednja instanca i ne bi trebalo da bude korišten za rješavanje unutrašnjih pitanja, gdje već postoje pravosudni sistemi”, kazao je advokat za ljudska prava Geoffrey Robertson.

Otkako je počeo sa radom, prije 12 godina, Međunarodni krivični sud potrošio je više od milijardu dolara, a pred sudom je raspravljan 21 slučaj. 

Osuđujuća presuda je izrečena samo Thomasu Lubangi i Germainu Katangi, za zločine u konfliktu u Demokratskoj republici Kongo.

Kritike za zapadni imperijalizam

Sudu je često prebacivano da podržava zapadni imperijalizam, a uprkos tome što ima međunarodni mandat, ispitivani su isključivo slučajevi u Africi.

Među optuženicima našli su se i Muammar Gaddafi i šef njegove obavještajne službe Abdulah al-Senusi.

Gaddafijev sin, Saif al-Islam, također je optužen za zločine protiv čovječnosti, ali nakon njegovog hapšenja u Libiji, tamošnje vlasti odlučile su pokrenuti odvojeno postupak protiv njega.

Na optuženičkoj listi Međunarodnog krivičnog suda nalazi se i predsjednik Sudana Omar al-Bashir, a optužen je za genocid u Darfuru.

Međutim, Arapska liga, kao i Rusija i Kina, protive se pokretanju procesa, tako da su male šanse da se Al-Bashir nađe u Hagu.

Propusti i mane

Sa kolapsom slučaja protiv Kenyatte, na površinu su isplivali propusti i mane suda.

U prikupljanju dokaza on se oslanja isključivo na međusobnu saradnju zemalja, što se, pak, zasniva na njihovoj dobroj volji.

Međunarodni krivični sud, za sada, ne pokazuje namjeru da se obračuna sa kritikama na račun svog rada, a pogotovo da dovede u pitanje svoju budućost.

Izvor: Al Jazeera 


Reklama